| Manufacturer Part Number: | ERA-8APB4992V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 49.9K OHM 0.1% 1/4W 1206 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-8APB4992V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-8APB4992V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| Online Catalog | ERA-8A Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-8A | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 49.9k | |
| Tolerance | ±0.1% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±15ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 1206 (3216 Metric) | |
| Supplier Device Package | 1206 | |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-8APB4992V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-8APB4992V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-8APB4992V is new and unused, you can buy ERA-8APB4992V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-8APB4992V.
| MAL213229228E3 | 2.2µF 100V Aluminum Capacitors Axial, Can 43 Ohm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | MAL213229228E3.pdf | |
| 5KP60A-E3/54 | TVS DIODE 60VWM 97VC P600 | 5KP60A-E3/54.pdf | |
| 0743232103 | DVI-D, Dual Link Plug Connector 24 Position Through Hole, Vertical | 0743232103.pdf | |
| 520N10DT19M2000 | 19.2MHz Clipped Sine Wave TCXO Oscillator Surface Mount 2.5V 2mA | 520N10DT19M2000.pdf | |
| 2SK4124 | MOSFET N-CH 500V 20A TO-3PB | 2SK4124.pdf | |
| 2256R-20K | 39µH Unshielded Molded Inductor 1.12A 315 mOhm Max Axial | 2256R-20K.pdf | |
| V72C3V3M75BL2 | CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 75W | V72C3V3M75BL2.pdf | |
| PSA15R-480PV-R-CNR1 | 48V 15W AC/DC External Wall Mount Adapter Multi-Blade (Sold Separately) Input | PSA15R-480PV-R-CNR1.pdf | |
| ISL28210SOICEVAL1Z | ISL28210 2 - Dual Channels per IC J-FET Amplifier Evaluation Board | ISL28210SOICEVAL1Z.pdf | |
| STEVAL-MKI041V1 | LY550ALH MEMS Gyroscope, 2 Axis Sensor Evaluation Board | STEVAL-MKI041V1.pdf | |
| CRCW12067R32FKEA | RES SMD 7.32 OHM 1% 1/4W 1206 | CRCW12067R32FKEA.pdf | |
| 1700033 | 5 Position Terminal Block Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) 0.197" (5.00mm) Vertical Through Hole | 1700033.pdf | |
| ERJ-L1WUF52MU | RES SMD 0.052 OHM 1% 1W 2512 | ERJ-L1WUF52MU.pdf |