| Manufacturer Part Number: | ERA-8APB4871V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 4.87K OHM 0.1% 1/4W 1206 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-8APB4871V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-8APB4871V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| Online Catalog | ERA-8A Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-8A | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 4.87k | |
| Tolerance | ±0.1% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±15ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 1206 (3216 Metric) | |
| Supplier Device Package | 1206 | |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-8APB4871V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-8APB4871V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-8APB4871V is new and unused, you can buy ERA-8APB4871V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-8APB4871V.
| CC0201JRNPO8BN680 | 68pF 25V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0201 (0603 Metric) 0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm) | CC0201JRNPO8BN680.pdf | |
| 12061A221FAT7A | 220pF 100V Ceramic Capacitor C0G, NP0 1206 (3216 Metric) 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | 12061A221FAT7A.pdf | |
| NPA-6-1REC4-33210-5 | CIR BRKR | NPA-6-1REC4-33210-5.pdf | |
| 0850030062 | CONN DIN C/2 MALE 48CKT | 0850030062.pdf | |
| 2EZ19DE3/TR8 | Zener Diode 19V 2W ±20% Through Hole DO-204AL (DO-41) | 2EZ19DE3/TR8.pdf | |
| TLV2541IDR | 12 Bit Analog to Digital Converter 1 Input 1 SAR 8-SOIC | TLV2541IDR.pdf | |
| EL817(S)(TU)-VG | Optoisolator Transistor Output 5000Vrms 1 Channel 4-SMD | EL817(S)(TU)-VG.pdf | |
| VE-2NH-CX-F3 | CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W | VE-2NH-CX-F3.pdf | |
| DTS26F21-11AA | 11 Position Circular Connector Plug for Male Contacts Free Hanging (In-Line) Shielded | DTS26F21-11AA.pdf | |
| 1106396-36 | IC Socket Adapter DIP, 0.3" (7.62mm) Row Spacing To DIP, 0.6" (15.24mm) Row Spacing Through Hole | 1106396-36.pdf | |
| ATDA4SL12 | SHORTING LINK PRE-ASSY 2POLE | ATDA4SL12.pdf | |
| TG040160B0J0G | 4 Position Wire to Board Terminal Block 45° (135°) Angle with Board 0.197" (5.00mm) Through Hole | TG040160B0J0G.pdf | |
| AC2512FK-0719R6L | RES SMD 19.6 OHM 1% 1W 2512 | AC2512FK-0719R6L.pdf | |
| RW1S0BAR750JT | RES SMD 0.75 OHM 5% 1W J LEAD | RW1S0BAR750JT.pdf |