| Manufacturer Part Number: | ERA-8APB4870V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 487 OHM 0.1% 1/4W 1206 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-8APB4870V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-8APB4870V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| Online Catalog | ERA-8A Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-8A | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 487 | |
| Tolerance | ±0.1% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±15ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 1206 (3216 Metric) | |
| Supplier Device Package | 1206 | |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-8APB4870V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-8APB4870V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-8APB4870V is new and unused, you can buy ERA-8APB4870V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-8APB4870V.
| 173D566X9006XW | 56µF Molded Tantalum Capacitors 6V Axial 0.180" Dia x 0.420" L (4.57mm x 10.67mm) | 173D566X9006XW.pdf | |
| PIC17C766-33/PT | PIC PIC® 17C Microcontroller IC 8-Bit 33MHz 32KB (16K x 16) OTP 80-TQFP (12x12) | PIC17C766-33/PT.pdf | |
| S-80156CLMC-JJHT2G | Supervisor Push-Pull, Totem Pole 1 Channel SOT-23-5 | S-80156CLMC-JJHT2G.pdf | |
| XPEBBL-L1-R250-00303 | LED Lighting Color XLamp® XP-E2 Blue 2-SMD, No Lead | XPEBBL-L1-R250-00303.pdf | |
| 5561503324F | LED Panel Indicator Red 12V 95mA Round with Flat Top Screw Terminal | 5561503324F.pdf | |
| AHN22248 | General Purpose Relay DPDT (2 Form C) 48VDC Coil Socketable | AHN22248.pdf | |
| CR0805-FX-4220ELF | RES SMD 422 OHM 1% 1/8W 0805 | CR0805-FX-4220ELF.pdf | |
| D38999/20MJ8SC | 8 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Crimp Gold | D38999/20MJ8SC.pdf | |
| DTS20F15-5AB | 5 Position Circular Connector Receptacle for Male Contacts Panel Mount, Flange Shielded | DTS20F15-5AB.pdf | |
| D55342E07B2E15RWS | RES SMD 2.15K OHM 1% 1/4W 1206 | D55342E07B2E15RWS.pdf | |
| RN65D3242FRE6 | RES 32.4K OHM 1/2W 1% AXIAL | RN65D3242FRE6.pdf |