| Manufacturer Part Number: | ERA-8APB4422V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 10010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 44.2K OHM 0.1% 1/4W 1206 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-8APB4422V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-8APB4422V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| Online Catalog | ERA-8A Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-8A | |
| Packaging | Digi-Reel® | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 44.2k | |
| Tolerance | ±0.1% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±15ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 1206 (3216 Metric) | |
| Supplier Device Package | 1206 | |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-8APB4422V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-8APB4422V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-8APB4422V is new and unused, you can buy ERA-8APB4422V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-8APB4422V.
| UVK1H680MED1TA | 68µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UVK1H680MED1TA.pdf | |
| 08055U2R0CAT2A | 2pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0805 (2012 Metric) 0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm) | 08055U2R0CAT2A.pdf | |
| EEM24DSUH | CONN EDGECARD 48POS DIP .156 SLD | EEM24DSUH.pdf | |
| MPSW63RLRA | TRANS PNP DARL 30V 0.5A TO-92 | MPSW63RLRA.pdf | |
| PIC24FJ32MC102T-I/ML | PIC PIC® 24F Microcontroller IC 16-Bit 16 MIPs 32KB (11K x 24) FLASH 28-QFN (6x6) | PIC24FJ32MC102T-I/ML.pdf | |
| MT47H64M8CB-5E IT:B | IC DDR2 SDRAM 512MBIT 5NS 60FBGA | MT47H64M8CB-5E IT:B.pdf | |
| RN-0512S/P | CONV DC/DC 1.25W 05VIN 12VOUT | RN-0512S/P.pdf | |
| V300B28T150BG3 | CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W | V300B28T150BG3.pdf | |
| 2176094-9 | RES SMD 140K OHM 0.1% 1/4W 0805 | 2176094-9.pdf | |
| ESR18EZPF10R0 | RES SMD 10 OHM 1% 1/3W 1206 | ESR18EZPF10R0.pdf | |
| HW16700000J0G | 16 Position Terminal Block Plug, Female Sockets 0.197" (5.00mm) 180° Free Hanging (In-Line) | HW16700000J0G.pdf | |
| A-TB116-VP20 | 20 Position Wire to Board Terminal Block Horizontal with Board 0.400" (10.16mm) Through Hole | A-TB116-VP20.pdf | |
| RG2012N-362-C-T5 | RES SMD 3.6K OHM 0.25% 1/8W 0805 | RG2012N-362-C-T5.pdf | |
| CMF559K0000FEBF | RES 9K OHM 1/2W 1% AXIAL | CMF559K0000FEBF.pdf |