| Manufacturer Part Number: | ERA-8APB4122V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 41.2K OHM 0.1% 1/4W 1206 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-8APB4122V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-8APB4122V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| Online Catalog | ERA-8A Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-8A | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 41.2k | |
| Tolerance | ±0.1% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±15ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 1206 (3216 Metric) | |
| Supplier Device Package | 1206 | |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-8APB4122V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-8APB4122V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-8APB4122V is new and unused, you can buy ERA-8APB4122V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-8APB4122V.
| TE1129-E3 | 15µF 12V Aluminum Capacitors Axial, Can 2000 Hrs @ 85°C | TE1129-E3.pdf | |
| 1812GC101KATME | 100pF 2000V (2kV) Ceramic Capacitor X7R 1812 (4532 Metric) 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm) | 1812GC101KATME.pdf | |
| MKT1822433406 | 0.33µF Film Capacitor 200V 400V Polyester, Metallized Radial 1.043" L x 0.335" W (26.50mm x 8.50mm) | MKT1822433406.pdf | |
| CDV30FF122FO3 | MICA | CDV30FF122FO3.pdf | |
| BZD27C120P-M-08 | Zener Diode 120V 800mW Surface Mount DO-219AB (SMF) | BZD27C120P-M-08.pdf | |
| 782963560 | 56 Ohm Impedance Ferrite Bead 1806 (4516 Metric) Surface Mount Signal Line 5A 1 Lines 8 mOhm Max DCR -55°C ~ 125°C | 782963560.pdf | |
| BQ24203DGNG4 | IC LI-ION CHGR 500MA 4.1V 8-MSOP | BQ24203DGNG4.pdf | |
| 5988110102F | Red 635nm LED Indication - Discrete 2.2V 0805 (2012 Metric) | 5988110102F.pdf | |
| VE-27R-EX-F3 | CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W | VE-27R-EX-F3.pdf | |
| 68498-302 | 2 Positions Header, Unshrouded Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole, Right Angle Gold or Gold, GXT™ | 68498-302.pdf | |
| 2716062 | 6 Circuit Barrier Block Connector, Screws | 2716062.pdf | |
| 1729180000 | 20 Position Terminal Block Header, Male Pins, Shrouded (2 Side) 0.138" (3.50mm) Vertical Through Hole | 1729180000.pdf | |
| CRCW0805270KFKTA | RES SMD 270K OHM 1% 1/8W 0805 | CRCW0805270KFKTA.pdf | |
| RN55E2941BRE6 | RES 2.94K OHM 1/8W .1% AXIAL | RN55E2941BRE6.pdf |