| Manufacturer Part Number: | ERA-8APB393V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 39K OHM 0.1% 1/4W 1206 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-8APB393V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-8APB393V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| Online Catalog | ERA-8A Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-8A | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 39k | |
| Tolerance | ±0.1% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±15ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 1206 (3216 Metric) | |
| Supplier Device Package | 1206 | |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-8APB393V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-8APB393V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-8APB393V is new and unused, you can buy ERA-8APB393V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-8APB393V.
| 1.5CE120A TR | TVS DIODE 17.1VWM 27.7VC DO201 | 1.5CE120A TR.pdf | |
| P3203AAL | SIDACTOR 3CHP 270V 150A TO-220 | P3203AAL.pdf | |
| A5030UC6LTP | SIDACTOR 4CHP 400V 400A MS013 | A5030UC6LTP.pdf | |
| FXO-HC730-16.5 | 16.5MHz HCMOS XO (Standard) Oscillator Surface Mount 3.3V 32mA Enable/Disable | FXO-HC730-16.5.pdf | |
| SN65LVDS388ADBTR | 0/8 Receiver LVDS 38-TSSOP | SN65LVDS388ADBTR.pdf | |
| SN74ABT652DBR | Transceiver, Non-Inverting 1 Element 8 Bit per Element Push-Pull Output 24-SSOP | SN74ABT652DBR.pdf | |
| CY3083-03 | CY3649 Hi-Lo Programmer - Matrix Card | CY3083-03.pdf | |
| RT0402DRD0753K6L | RES SMD 53.6KOHM 0.5% 1/16W 0402 | RT0402DRD0753K6L.pdf | |
| NLS-1-R-C95-M40S | 1 Position Circular Connector Line Source, Male Pins Crimp Silver | NLS-1-R-C95-M40S.pdf | |
| D38999/20MD97HB-LC | CONN HSG RCPT FLANGE 12POS PIN | D38999/20MD97HB-LC.pdf | |
| 1970370000 | 4 Position Terminal Block Plug, Female Sockets 0.150" (3.81mm) 180° Free Hanging (In-Line) | 1970370000.pdf |