| Manufacturer Part Number: | ERA-8APB392V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 14010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 3.9K OHM 0.1% 1/4W 1206 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-8APB392V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-8APB392V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| Online Catalog | ERA-8A Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-8A | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 3.9k | |
| Tolerance | ±0.1% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±15ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 1206 (3216 Metric) | |
| Supplier Device Package | 1206 | |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-8APB392V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-8APB392V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-8APB392V is new and unused, you can buy ERA-8APB392V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-8APB392V.
| 3131-AF1PT-000000-1T2-8A | CIR BRKR THRM 8A 250VAC 32VDC | 3131-AF1PT-000000-1T2-8A.pdf | |
| MXL1.5KE30A | TVS DIODE 25.6VWM 41.4VC CASE1 | MXL1.5KE30A.pdf | |
| 3090-100M | 10nH Unshielded Inductor 890mA 95 mOhm Max Nonstandard | 3090-100M.pdf | |
| PIC16C56-XT/P | PIC PIC® 16C Microcontroller IC 8-Bit 4MHz 1.5KB (1K x 12) OTP 18-PDIP | PIC16C56-XT/P.pdf | |
| RAA230406GNP#HA0 | Linear And Switching Voltage Regulator IC 4 Output Step-Down (Buck) Synchronous (3), Linear (LDO) (1) 1.3MHz ~ 2.2MHz 32-VQFN | RAA230406GNP#HA0.pdf | |
| VE-26P-MX | CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W | VE-26P-MX.pdf | |
| CRCW25121K50FKEG | RES SMD 1.5K OHM 1% 1W 2512 | CRCW25121K50FKEG.pdf | |
| ACC06E28-21P-003 | AC 37C 37#16 PIN PLUG | ACC06E28-21P-003.pdf | |
| GTC08A20-23P | GT 2C 2#8 PIN PLUG RTANG | GTC08A20-23P.pdf | |
| D38999/24WE99BN | 23 Position Circular Connector Receptacle for Female Contacts Panel Mount, Bulkhead - Front Side Nut Shielded | D38999/24WE99BN.pdf | |
| AXK8L44125BG | 44 Position Connector Header, Outer Shroud Contacts Surface Mount Gold | AXK8L44125BG.pdf | |
| T38037-26-0 | 26 Circuit 0.375" (9.53mm) Barrier Block Connector, | T38037-26-0.pdf | |
| T314045400J0G | 14 Position Wire to Board Terminal Block Horizontal with Board 0.197" (5.00mm) Through Hole | T314045400J0G.pdf |