| Manufacturer Part Number: | ERA-8APB3741V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 3.74K OHM 0.1% 1/4W 1206 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-8APB3741V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-8APB3741V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| Online Catalog | ERA-8A Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-8A | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 3.74k | |
| Tolerance | ±0.1% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±15ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 1206 (3216 Metric) | |
| Supplier Device Package | 1206 | |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-8APB3741V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-8APB3741V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-8APB3741V is new and unused, you can buy ERA-8APB3741V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-8APB3741V.
| MAL210128333E3 | 33000µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 9 mOhm @ 100Hz 15000 Hrs @ 85°C | MAL210128333E3.pdf | |
| MAL210426222E3 | 2200µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 56 mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 105°C | MAL210426222E3.pdf | |
| HSE103MAQCF0KR | 10000pF 500V Ceramic Capacitor Y5U (E) Radial, Disc 0.591" Dia (15.00mm) | HSE103MAQCF0KR.pdf | |
| 0385401007 | CONN PLUG 7POS PNL MNT SLDR | 0385401007.pdf | |
| SIT9002AI-48N18DD | 1MHz ~ 220MHz HCSL MEMS (Silicon) Programmable Oscillator Surface Mount 1.8V | SIT9002AI-48N18DD.pdf | |
| CY7C1061GN30-10ZSXIT | IC SRAM 16MBIT 10NS 54TSOP | CY7C1061GN30-10ZSXIT.pdf | |
| VE-23V-MX-B1 | CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 75W | VE-23V-MX-B1.pdf | |
| VE-21K-MW-S | CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W | VE-21K-MW-S.pdf | |
| CN0966B12S03S9-000 | 26500 3C 3#16 S TH PLUG SS LC | CN0966B12S03S9-000.pdf | |
| DJT10F25-35JA-LC | 128 Position Circular Connector Receptacle for Female Contacts Panel Mount, Flange | DJT10F25-35JA-LC.pdf | |
| RNCF0805BTE1K56 | RES SMD 1.56K OHM 0.1% 1/8W 0805 | RNCF0805BTE1K56.pdf | |
| CRCW080530K1FKTC | RES SMD 30.1K OHM 1% 1/8W 0805 | CRCW080530K1FKTC.pdf |