| Manufacturer Part Number: | ERA-8APB362V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 3.6K OHM 0.1% 1/4W 1206 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-8APB362V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-8APB362V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| Online Catalog | ERA-8A Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-8A | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 3.6k | |
| Tolerance | ±0.1% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±15ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 1206 (3216 Metric) | |
| Supplier Device Package | 1206 | |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-8APB362V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-8APB362V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-8APB362V is new and unused, you can buy ERA-8APB362V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-8APB362V.
| 440LD50-R | 5000pF 760VAC Ceramic Capacitor Y5U (E) Radial, Disc 0.618" Dia (15.70mm) | 440LD50-R.pdf | |
| B32561J8473K289 | 0.047µF Film Capacitor 350V 630V Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized - Stacked 2-DIP 0.433" L x 0.209" W (11.00mm x 5.30mm) | B32561J8473K289.pdf | |
| M39003/01-7018 | 330µF Hermetically Sealed Tantalum Capacitors 6V Axial 0.351" Dia x 0.786" L (8.92mm x 19.96mm) | M39003/01-7018.pdf | |
| SMBJ40A-13 | TVS DIODE 40VWM 64.5VC SMB | SMBJ40A-13.pdf | |
| FVXO-HC73B-16 | 16MHz HCMOS VCXO Oscillator Surface Mount 3.3V 32mA Enable/Disable | FVXO-HC73B-16.pdf | |
| VS-UFL80FA60 | Diode Array 2 Independent Standard 600V 65A (DC) Chassis Mount SOT-227-4, miniBLOC | VS-UFL80FA60.pdf | |
| TDA7563 | Amplifier IC 4-Channel (Quad) Class AB 27-Flexiwatt (Vertical) | TDA7563.pdf | |
| CY7C1393CV18-250BZXC | IC SRAM 18MBIT 250MHZ 165FBGA | CY7C1393CV18-250BZXC.pdf | |
| MC33152VDR2 | IC MOSFET DRIVER DUAL HS 8-SOIC | MC33152VDR2.pdf | |
| V110C3V3E50BF2 | CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 50W | V110C3V3E50BF2.pdf | |
| VI-JVL-MY | CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W | VI-JVL-MY.pdf | |
| MS3107A16S-1P | AB 7C 7#16S PIN PLUG | MS3107A16S-1P.pdf | |
| MS3459L20-18SLC | 9 Position Circular Connector Plug for Female Contacts Free Hanging (In-Line) Self Locking | MS3459L20-18SLC.pdf | |
| 65801-060LF | 31 Position FFC, FPC Connector Receptacle 0.100" (2.54mm) Free Hanging (In-Line) | 65801-060LF.pdf |