| Manufacturer Part Number: | ERA-8APB3011V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 3.01K OHM 0.1% 1/4W 1206 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-8APB3011V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-8APB3011V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| Online Catalog | ERA-8A Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-8A | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 3.01k | |
| Tolerance | ±0.1% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±15ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 1206 (3216 Metric) | |
| Supplier Device Package | 1206 | |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-8APB3011V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-8APB3011V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-8APB3011V is new and unused, you can buy ERA-8APB3011V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-8APB3011V.
| CGS312T350V5L | 3100µF 350V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 2000 Hrs @ 85°C | CGS312T350V5L.pdf | |
| 1658-A41-04-P10-16A | CIR BRKR THRM 16A 240VAC 28VDC | 1658-A41-04-P10-16A.pdf | |
| IAG400-1RS4-27724-1 | CIR BRKR MAG-HYDR LEVER | IAG400-1RS4-27724-1.pdf | |
| V33ZS05 | VARISTOR 33V 100A DISC 5MM | V33ZS05.pdf | |
| RMM12DSEH-S243 | CONN EDGECARD 24POS .156 EYELET | RMM12DSEH-S243.pdf | |
| GCC50DRTN | CONN EDGECARD 100PS DIP .100 SLD | GCC50DRTN.pdf | |
| FESE8JT-E3/45 | Diode Standard 600V 8A Through Hole TO-220AC | FESE8JT-E3/45.pdf | |
| GL1L5MS290S-C | 2.9ns ±0.050nS Inductor Delay Line 100mA 50 Ohm 16-SOIC (0.220", 5.59mm Width) | GL1L5MS290S-C.pdf | |
| 74AUP2G08GM,125 | AND Gate IC 2 Channel 8-XQFN (1.6x1.6) | 74AUP2G08GM,125.pdf | |
| EVAL-AD7656CBZ | AD7656 iCMOS® 16 Bit 250k Samples per Second Analog to Digital Converter (ADC) Evaluation Board | EVAL-AD7656CBZ.pdf | |
| CIR08CFZ-14S-6S-F80-VO | CIR 6C 6#16 FR SKT PLUG | CIR08CFZ-14S-6S-F80-VO.pdf | |
| 81036-660203-RB | 36 Positions Header, Shrouded Connector 0.050" (1.27mm) Through Hole Gold | 81036-660203-RB.pdf | |
| AT1206DRE0773R2L | RES SMD 73.2 OHM 0.5% 1/4W 1206 | AT1206DRE0773R2L.pdf | |
| RT1210CRE07768RL | RES SMD 768 OHM 0.25% 1/4W 1210 | RT1210CRE07768RL.pdf | |
| RSF1JT3R00 | RES MO 1W 3 OHM 5% AXIAL | RSF1JT3R00.pdf |