| Manufacturer Part Number: | ERA-8APB2941V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 2.94K OHM 0.1% 1/4W 1206 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-8APB2941V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-8APB2941V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| Online Catalog | ERA-8A Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-8A | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 2.94k | |
| Tolerance | ±0.1% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±15ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 1206 (3216 Metric) | |
| Supplier Device Package | 1206 | |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-8APB2941V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-8APB2941V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-8APB2941V is new and unused, you can buy ERA-8APB2941V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-8APB2941V.
| UPW2D010MED | 1µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | UPW2D010MED.pdf | |
| VJ1825Y274JBCAT4X | 0.27µF 200V Ceramic Capacitor X7R 1825 (4564 Metric) 0.183" L x 0.252" W (4.65mm x 6.40mm) | VJ1825Y274JBCAT4X.pdf | |
| BFC2370GE822 | 8200pF Film Capacitor 220V 630V Polyester, Metallized Radial 0.283" L x 0.138" W (7.20mm x 3.50mm) | BFC2370GE822.pdf | |
| T520C476M010ATE100 | 47µF Molded Tantalum - Polymer Capacitors 10V 2312 (6032 Metric) 100 mOhm 0.236" L x 0.126" W (6.00mm x 3.20mm) | T520C476M010ATE100.pdf | |
| M39003/01-5297 | 0.15µF Hermetically Sealed Tantalum Capacitors 75V Axial 0.135" Dia x 0.286" L (3.43mm x 7.26mm) | M39003/01-5297.pdf | |
| 2101947-1 | A600R,SZ2,150/150/11Q2,SPCL | 2101947-1.pdf | |
| DFLS120L-7 | DIODE SCHOTTKY 20V 1A POWERDI123 | DFLS120L-7.pdf | |
| VS-4EWH02FNTR-M3 | DIODE FRED 4A 200V DPAK | VS-4EWH02FNTR-M3.pdf | |
| CS5534-ASZR | 24 Bit Analog to Digital Converter 4 Input 1 Sigma-Delta 24-SSOP | CS5534-ASZR.pdf | |
| TLE6281GXUMA1 | Motor Driver Power MOSFET PWM PG-DSO-20 | TLE6281GXUMA1.pdf | |
| CRGH0603F66K5 | RES SMD 66.5K OHM 1% 1/5W 0603 | CRGH0603F66K5.pdf | |
| M80-5411842 | 18 Positions Header, Shrouded Connector 0.079" (2.00mm) Through Hole, Right Angle Gold | M80-5411842.pdf | |
| RT0603WRD07270RL | RES SMD 270 OHM 0.05% 1/10W 0603 | RT0603WRD07270RL.pdf | |
| RN65C3161FR36 | RES 3.16K OHM 1/2W 1% AXIAL | RN65C3161FR36.pdf |