| Manufacturer Part Number: | ERA-8APB2872V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 28.7K OHM 0.1% 1/4W 1206 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-8APB2872V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-8APB2872V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| Online Catalog | ERA-8A Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-8A | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 28.7k | |
| Tolerance | ±0.1% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±15ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 1206 (3216 Metric) | |
| Supplier Device Package | 1206 | |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-8APB2872V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-8APB2872V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-8APB2872V is new and unused, you can buy ERA-8APB2872V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-8APB2872V.
| MKP385322200JIM2T0 | 0.022µF Film Capacitor 700V 2000V (2kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial 1.024" L x 0.276" W (26.00mm x 7.00mm) | MKP385322200JIM2T0.pdf | |
| ABC13DREN-S734 | CONN EDGECARD 26POS .100 EYELET | ABC13DREN-S734.pdf | |
| NZ2520SB-32.768KHZ-NSA3536C | 32.768kHz CMOS XO (Standard) Oscillator Surface Mount 3.3V 260µA Standby (Power Down) | NZ2520SB-32.768KHZ-NSA3536C.pdf | |
| CB3-3C-16M5888 | 16.5888MHz HCMOS, TTL XO (Standard) Oscillator Surface Mount 5V 25mA Enable/Disable | CB3-3C-16M5888.pdf | |
| 3EZ8.2D5E3/TR8 | Zener Diode 8.2V 3W ±5% Through Hole DO-204AL (DO-41) | 3EZ8.2D5E3/TR8.pdf | |
| PIC17C43-16I/PQ | PIC PIC® 17C Microcontroller IC 8-Bit 16MHz 8KB (4K x 16) OTP 44-MQFP (10x10) | PIC17C43-16I/PQ.pdf | |
| XC6209B182DR-G | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1.8V 150mA 6-USPB (1.8x2) | XC6209B182DR-G.pdf | |
| V24C15H100BG2 | CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W | V24C15H100BG2.pdf | |
| M80-4651005 | 10 Position Rectangular Receptacle Connector Crimp Gold 22 AWG | M80-4651005.pdf | |
| TMM-106-01-S-D-SM-P-TR | 12 Positions Header, Unshrouded Connector 0.079" (2.00mm) Surface Mount Gold | TMM-106-01-S-D-SM-P-TR.pdf | |
| TH21016000J0G | 21 Position Terminal Block Plug for Unshrouded Header 0.197" (5.00mm) 90° Free Hanging (In-Line) | TH21016000J0G.pdf | |
| MCW0406MD2052BP100 | RES SMD 20.5K OHM 1/4W 0604 WIDE | MCW0406MD2052BP100.pdf | |
| CRCW120610R0JNTA | RES SMD 10 OHM 5% 1/4W 1206 | CRCW120610R0JNTA.pdf | |
| RNF18FTD20K0 | RES 20K OHM 1/8W 1% AXIAL | RNF18FTD20K0.pdf |