| Manufacturer Part Number: | ERA-8APB2801V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 2.8K OHM 0.1% 1/4W 1206 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-8APB2801V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-8APB2801V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| Online Catalog | ERA-8A Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-8A | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 2.8k | |
| Tolerance | ±0.1% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±15ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 1206 (3216 Metric) | |
| Supplier Device Package | 1206 | |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-8APB2801V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-8APB2801V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-8APB2801V is new and unused, you can buy ERA-8APB2801V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-8APB2801V.
| 105TTA350M | 1µF 350V Aluminum Capacitors Axial, Can 331.573 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | 105TTA350M.pdf | |
| GL143F23IDT | 14.31818MHz ±20ppm Crystal 18pF 40 Ohm -40°C ~ 85°C Surface Mount HC49/US | GL143F23IDT.pdf | |
| ECX-P25BN-66.666 | OSC 66.666MHZ 2.5V LVPECL SMD | ECX-P25BN-66.666.pdf | |
| AD8682ARZ-REEL7 | J-FET Amplifier 2 Circuit 8-SOIC | AD8682ARZ-REEL7.pdf | |
| TDSY5150 | Character LED Display Module Yellow 7-Segment 1 Character Common Anode 2.4V 20mA 0.689" H x 0.482" W x 0.252" D (17.50mm x 12.25mm x 6.40mm) 10-DIP (0.600", 15.24mm) | TDSY5150.pdf | |
| 25P-307R | Lens - Cap Red, Clear 2802 or 2803 Socket, T-2 Slide Base Lamps, T-2 and T-3 1/4 Miniature Bayonet Lamps | 25P-307R.pdf | |
| ERJ-S06J824V | RES SMD 820K OHM 5% 1/8W 0805 | ERJ-S06J824V.pdf | |
| ACM28DSEI | CONN EDGECARD 56POS .156 EYELET | ACM28DSEI.pdf | |
| PT06E10-6P-424 | PT 6C 6#20 PIN PLUG | PT06E10-6P-424.pdf | |
| MS3101A18-3P-RES | ER 2C 2#12 PIN RECP | MS3101A18-3P-RES.pdf | |
| AIB70TA22-23PS | GT 8C 8#12 PIN RECP JAM | AIB70TA22-23PS.pdf | |
| 67997-116HLF | 16 Positions Header, Unshrouded Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Gold or Gold, GXT™ | 67997-116HLF.pdf | |
| 831-87-046-10-230101 | 46 Position Socket Connector 0.079" (2.00mm) Through Hole Gold | 831-87-046-10-230101.pdf | |
| 2213228-2 | SSL Connector 5 Position Receptacle Housing for Pin Contact Cable/Wire to Cable/Wire or Board Crimp | 2213228-2.pdf | |
| RLR07C1003GSRSL | RES 100K OHM 2% 1/4W AXIAL | RLR07C1003GSRSL.pdf |