| Manufacturer Part Number: | ERA-8APB2742V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 27.4K OHM 0.1% 1/4W 1206 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-8APB2742V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-8APB2742V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| Online Catalog | ERA-8A Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-8A | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 27.4k | |
| Tolerance | ±0.1% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±15ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 1206 (3216 Metric) | |
| Supplier Device Package | 1206 | |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-8APB2742V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-8APB2742V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-8APB2742V is new and unused, you can buy ERA-8APB2742V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-8APB2742V.
| SMA5J24C-E3/61 | TVS DIODE 24VWM 43VC SMA | SMA5J24C-E3/61.pdf | |
| KSH350TM | TRANS PNP 300V 0.5A DPAK | KSH350TM.pdf | |
| MPC5200VR400B | PowerPC e300 Microprocessor IC MPC52xx 1 Core, 32-Bit 400MHz 272-PBGA (27x27) | MPC5200VR400B.pdf | |
| UC3855BDWG4 | PFC IC Average Current 500kHz 20-SOIC | UC3855BDWG4.pdf | |
| HSMZ-A400-V30M1 | Red 630nm LED Indication - Discrete 2.8V 4-PLCC | HSMZ-A400-V30M1.pdf | |
| VI-24D-MV | CONVERTER MOD DC/DC 85V 150W | VI-24D-MV.pdf | |
| ACB45DHAR | CONN EDGECARD 90POS R/A .050 DIP | ACB45DHAR.pdf | |
| PT08E14-19P-476 | PT 19C 19#20 PIN PLUG | PT08E14-19P-476.pdf | |
| AIB0FA28-16SC | GT 20C 20#16 SKT RECP WALL | AIB0FA28-16SC.pdf | |
| CA3106E22-12PWB01 | 5 Position Circular Connector Plug, Male Pins Crimp Silver | CA3106E22-12PWB01.pdf | |
| 61128-0043CLF | 68 Position Card Connector PCMCIA | 61128-0043CLF.pdf | |
| PRPN351PARN | 35 Positions Header, Unshrouded Connector 0.079" (2.00mm) Through Hole, Right Angle Gold | PRPN351PARN.pdf | |
| 796739-3 | 3 Position Wire to Board Terminal Block Horizontal with Board 0.375" (9.53mm) Through Hole | 796739-3.pdf | |
| 0399500106 | 6 Position Wire to Board Terminal Block Horizontal with Board 0.315" (8.00mm) Through Hole | 0399500106.pdf |