| Manufacturer Part Number: | ERA-8APB273V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 10010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 27K OHM 0.1% 1/4W 1206 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-8APB273V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-8APB273V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| Online Catalog | ERA-8A Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-8A | |
| Packaging | Digi-Reel® | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 27k | |
| Tolerance | ±0.1% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±15ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 1206 (3216 Metric) | |
| Supplier Device Package | 1206 | |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-8APB273V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-8APB273V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-8APB273V is new and unused, you can buy ERA-8APB273V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-8APB273V.
| CDV30FF681JO3 | MICA | CDV30FF681JO3.pdf | |
| RBC20DEYS | CONN EDGECARD .100" 20POS THRUHL | RBC20DEYS.pdf | |
| 445W35A30M00000 | 30MHz ±30ppm Crystal 10pF 30 Ohm 0°C ~ 50°C Surface Mount 2-SMD | 445W35A30M00000.pdf | |
| LT1991CDD#TRPBF | Programmable Gain Amplifier 1 Circuit Rail-to-Rail 10-DFN (3x3) | LT1991CDD#TRPBF.pdf | |
| PT00CE8-2P-SR | PTCE 2C 2#20 PIN RECP | PT00CE8-2P-SR.pdf | |
| TV07RQF-21-79PE-LC | TV 19C 17#22D 2#8(QUAD) PIN RE | TV07RQF-21-79PE-LC.pdf | |
| 165X11589X | 37POS HOOD 3WAY ENTRY METALLIC | 165X11589X.pdf | |
| 54122-809-36-1350 | 36 Position Header Spacer Connector 0.100" (2.54mm) Gold, GXT™ Through Hole | 54122-809-36-1350.pdf | |
| 0014563038 | 3 Position Rectangular Receptacle Connector IDC Gold 28 AWG | 0014563038.pdf | |
| 1808170000 | TERMINAL END PLATE 2.5MM DRK BGE | 1808170000.pdf | |
| RT0603CRE07619RL | RES SMD 619 OHM 0.25% 1/10W 0603 | RT0603CRE07619RL.pdf | |
| MCU08050D1052BP500 | RES SMD 10.5K OHM 0.1% 1/8W 0805 | MCU08050D1052BP500.pdf | |
| CRCW0805365RFKEAHP | RES SMD 365 OHM 1% 1/2W 0805 | CRCW0805365RFKEAHP.pdf | |
| TCH35PR220JE | RES 0.22 OHM 35W 5% TO220 | TCH35PR220JE.pdf | |
| RN50C7230FB14 | RES 723 OHM 1/20W 1% AXIAL | RN50C7230FB14.pdf |