| Manufacturer Part Number: | ERA-8APB272V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 2.7K OHM 0.1% 1/4W 1206 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-8APB272V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-8APB272V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| Online Catalog | ERA-8A Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-8A | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 2.7k | |
| Tolerance | ±0.1% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±15ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 1206 (3216 Metric) | |
| Supplier Device Package | 1206 | |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-8APB272V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-8APB272V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-8APB272V is new and unused, you can buy ERA-8APB272V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-8APB272V.
| CN2220M6G | VARISTOR 11V 1.2KA 2220 | CN2220M6G.pdf | |
| 72387-9011LF | 2 X 5 CONNECTOR | 72387-9011LF.pdf | |
| HCM15DRYH | CONN EDGECARD 30POS DIP .156 SLD | HCM15DRYH.pdf | |
| ECA32DCBI | CONN EDGECARD 64POS R/A .125 SLD | ECA32DCBI.pdf | |
| CM600DY-12NF | IGBT Module Half Bridge 600V 600A 1130W Chassis Mount Module | CM600DY-12NF.pdf | |
| MLG0402Q0N3CT000 | 0.3nH Unshielded Multilayer Inductor 350mA 200 mOhm Max 01005 (0402 Metric) | MLG0402Q0N3CT000.pdf | |
| LQH66SN150M03L | 15µH Shielded Wirewound Inductor 1.3A 96.6 mOhm Max Nonstandard | LQH66SN150M03L.pdf | |
| AT27LV010A-70JC | IC OTP 1MBIT 70NS 32PLCC | AT27LV010A-70JC.pdf | |
| VI-26L-EX | CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W | VI-26L-EX.pdf | |
| VI-B4D-CX-F3 | CONVERTER MOD DC/DC 85V 75W | VI-B4D-CX-F3.pdf | |
| VE-B4K-IV | CONVERTER MOD DC/DC 40V 150W | VE-B4K-IV.pdf | |
| PFC-W0603LF-03-4991-B | RES SMD 4.99KOHM 0.1% 1/10W 0603 | PFC-W0603LF-03-4991-B.pdf | |
| DF12(3.0)-32DS-0.5V(80) | 32 Position Connector Receptacle, Center Strip Contacts Surface Mount Gold | DF12(3.0)-32DS-0.5V(80).pdf | |
| RT1210CRE0718KL | RES SMD 18K OHM 0.25% 1/4W 1210 | RT1210CRE0718KL.pdf | |
| M55342E06B6B26RWS | RES SMD 6.26KOHM 0.1% 0.15W 0805 | M55342E06B6B26RWS.pdf |