| Manufacturer Part Number: | ERA-8APB2672V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 26.7K OHM 0.1% 1/4W 1206 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-8APB2672V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-8APB2672V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| Online Catalog | ERA-8A Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-8A | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 26.7k | |
| Tolerance | ±0.1% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±15ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 1206 (3216 Metric) | |
| Supplier Device Package | 1206 | |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-8APB2672V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-8APB2672V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-8APB2672V is new and unused, you can buy ERA-8APB2672V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-8APB2672V.
| UPS1H220MDD | 22µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | UPS1H220MDD.pdf | |
| MKP385515063JKP2T0 | 1.5µF Film Capacitor 220V 630V Polypropylene (PP), Metallized Radial 1.240" L x 0.709" W (31.50mm x 18.00mm) | MKP385515063JKP2T0.pdf | |
| 86094641914765E1LF | DIN STRAIGHT HEADER F | 86094641914765E1LF.pdf | |
| AO4419 | MOSFET P-CH 30V 9.7A 8SOIC | AO4419.pdf | |
| VI-BNR-MX-S | CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W | VI-BNR-MX-S.pdf | |
| VI-21V-MU-F3 | CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 200W | VI-21V-MU-F3.pdf | |
| LM3639AYFQEVM | LM3639A 4, Non-Isolated Output LED Driver Evaluation Board | LM3639AYFQEVM.pdf | |
| MS3107B18-9S | AB 7C 5#16,2#12 SKT PLUG | MS3107B18-9S.pdf | |
| 1165130000 | Terminal Block Connector 4 Position Feed Through Blue 8-14 AWG | 1165130000.pdf | |
| CRCW04021K96FKTD | RES SMD 1.96K OHM 1% 1/16W 0402 | CRCW04021K96FKTD.pdf | |
| RNF14FAD34R0-1K | RES 34.0 OHM 1/4W 1% AXIAL | RNF14FAD34R0-1K.pdf | |
| RLR07C6340FRRSL | RES 634 OHM 1% 1/4W AXIAL | RLR07C6340FRRSL.pdf |