| Manufacturer Part Number: | ERA-8APB2671V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 2.67K OHM 0.1% 1/4W 1206 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-8APB2671V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-8APB2671V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| Online Catalog | ERA-8A Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-8A | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 2.67k | |
| Tolerance | ±0.1% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±15ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 1206 (3216 Metric) | |
| Supplier Device Package | 1206 | |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-8APB2671V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-8APB2671V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-8APB2671V is new and unused, you can buy ERA-8APB2671V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-8APB2671V.
| EKYA350ELL102MK20S | 1000µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | EKYA350ELL102MK20S.pdf | |
| SRP300J-E3/54 | Diode Standard 600V 3A Through Hole DO-201AD | SRP300J-E3/54.pdf | |
| SRF2012-201YA | 2 Line Common Mode Choke Surface Mount 200 Ohm @ 100MHz 300mA DCR 400 mOhm | SRF2012-201YA.pdf | |
| STG3699ADWF | 4 Circuit IC Switch 2:1 450 mOhm | STG3699ADWF.pdf | |
| ASA00BB18-L | CONVERT 9-36VDC IN +/[email protected] | ASA00BB18-L.pdf | |
| AMM12DSEH-S13 | CONN EDGECARD 24POS .156 EXTEND | AMM12DSEH-S13.pdf | |
| 307-028-505-102 | CARDEDGE LO PRO 28POS .156 GRN | 307-028-505-102.pdf | |
| ACC49DRXH-S734 | CONN EDGECARD 98POS DIP .100 SLD | ACC49DRXH-S734.pdf | |
| 2M801-009-02NF10-26SA | M801 26C 26#23 SKT RECP OM | 2M801-009-02NF10-26SA.pdf | |
| 0873812274 | 22 Position Receptacle Connector 0.079" (2.00mm) Surface Mount Gold | 0873812274.pdf | |
| T38011-19-0 | 19 Circuit 0.375" (9.53mm) Barrier Block Connector, Screws with Captive Plate | T38011-19-0.pdf | |
| 1761952001 | 20 Position Terminal Block Header, Male Pins, Shrouded (2 Side) 0.138" (3.50mm) 90°, Right Angle Through Hole | 1761952001.pdf | |
| RG2012N-301-W-T5 | RES SMD 300 OHM 0.05% 1/8W 0805 | RG2012N-301-W-T5.pdf |