| Manufacturer Part Number: | ERA-8APB2611V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 2.61K OHM 0.1% 1/4W 1206 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-8APB2611V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-8APB2611V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| Online Catalog | ERA-8A Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-8A | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 2.61k | |
| Tolerance | ±0.1% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±15ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 1206 (3216 Metric) | |
| Supplier Device Package | 1206 | |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-8APB2611V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-8APB2611V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-8APB2611V is new and unused, you can buy ERA-8APB2611V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-8APB2611V.
| BFC233825102 | 1000pF Film Capacitor 310V 630V Polypropylene (PP), Metallized Radial 0.492" L x 0.158" W (12.50mm x 4.00mm) | BFC233825102.pdf | |
| MKP386M512125JT8 | 1.2µF Film Capacitor 550V 1250V (1.25kV) Polypropylene (PP), Metallized Rectangular Box 1.732" L x 0.866" W (44.00mm x 22.00mm) | MKP386M512125JT8.pdf | |
| NE685M33-A | RF Transistor NPN 6V 30mA 12GHz 130mW Surface Mount 3-SuperMiniMold (M33) | NE685M33-A.pdf | |
| STP6NK60ZFP | MOSFET N-CH 600V 6A TO-220FP | STP6NK60ZFP.pdf | |
| LFSCM3GA80EP1-6FCN1152I | IC FPGA 660 I/O 1152FCBGA | LFSCM3GA80EP1-6FCN1152I.pdf | |
| 74AHCT157D,118 | Multiplexer 4 x 2:1 16-SO | 74AHCT157D,118.pdf | |
| VE-21R-MY-B1 | CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W | VE-21R-MY-B1.pdf | |
| 182-015-112-481 | 15 Position D-Sub Plug, Male Pins Connector, Through Hole, Right Angle Solder | 182-015-112-481.pdf | |
| 316-87-146-41-004101 | 46 Position Socket Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Gold | 316-87-146-41-004101.pdf | |
| 0399810307 | 7 Position Terminal Block Plug for Unshrouded Header 0.200" (5.08mm) 90° Free Hanging (In-Line) | 0399810307.pdf | |
| 0190160099 | 0.187" (4.75mm) Quick Connect Female 24-26 AWG Crimp Connector Non-Insulated | 0190160099.pdf | |
| RT0805BRC0735K7L | RES SMD 35.7K OHM 0.1% 1/8W 0805 | RT0805BRC0735K7L.pdf | |
| RCP1206B200RGED | RES SMD 200 OHM 2% 11W 1206 | RCP1206B200RGED.pdf | |
| 4114R-1-221LF | RES ARRAY 7 RES 220 OHM 14DIP | 4114R-1-221LF.pdf | |
| RSF3JT4K30 | RES MO 3W 4.3K OHM 5% AXIAL | RSF3JT4K30.pdf |