| Manufacturer Part Number: | ERA-8APB2491V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 2.49K OHM 0.1% 1/4W 1206 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-8APB2491V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-8APB2491V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| Online Catalog | ERA-8A Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-8A | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 2.49k | |
| Tolerance | ±0.1% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±15ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 1206 (3216 Metric) | |
| Supplier Device Package | 1206 | |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-8APB2491V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-8APB2491V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-8APB2491V is new and unused, you can buy ERA-8APB2491V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-8APB2491V.
| MAL210619103E3 | 10000µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 11 mOhm @ 100Hz 20000 Hrs @ 85°C | MAL210619103E3.pdf | |
| CGJ4C2C0G1H332J060AA | 3300pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0805 (2012 Metric) 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | CGJ4C2C0G1H332J060AA.pdf | |
| ECC31DRYN-S734 | CONN EDGECARD 62POS DIP .100 SLD | ECC31DRYN-S734.pdf | |
| 917068-1 | Terminal Butt Splice, Inline, Individual Openings Connector Crimp 16 AWG Transparent, Blue Stripe | 917068-1.pdf | |
| HPL0603-6N8 | 6.8nH Unshielded Thin Film Inductor 220mA 1 Ohm Max 0201 (0603 Metric) | HPL0603-6N8.pdf | |
| XC5206-5PQ160C | IC FPGA 133 I/O 160QFP | XC5206-5PQ160C.pdf | |
| XHP70A-01-0000-0D0HM235G | LED Lighting Xlamp® XHP70 White, Warm 3500K 3-Step MacAdam Ellipse 12V 1.05A 120° 2-SMD, No Lead, Exposed Pad | XHP70A-01-0000-0D0HM235G.pdf | |
| VI-J40-CY | CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W | VI-J40-CY.pdf | |
| EDB7312 | EP7309, EP7311, EP7312 EP73xx MPU ARM7 Embedded Evaluation Board | EDB7312.pdf | |
| PT06W-18-91P | 6 Position Circular Connector Plug, Male Pins Solder Cup Gold | PT06W-18-91P.pdf | |
| 7-353164-0 | 70 Position Connector Plug, Outer Shroud Contacts Surface Mount Gold | 7-353164-0.pdf | |
| 800-10-037-20-004101 | 37 Positions Header, Unshrouded Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole, Right Angle Gold | 800-10-037-20-004101.pdf | |
| 416-87-230-41-006101 | 30 Position Socket Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Gold | 416-87-230-41-006101.pdf | |
| 812-22-059-30-001101 | 59 Position Spring Piston Connector Surface Mount | 812-22-059-30-001101.pdf | |
| CRCW0603470RDKEAP | RES SMD 470 OHM 0.5% 1/10W 0603 | CRCW0603470RDKEAP.pdf |