| Manufacturer Part Number: | ERA-8APB242V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 2.4K OHM 0.1% 1/4W 1206 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-8APB242V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-8APB242V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| Online Catalog | ERA-8A Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-8A | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 2.4k | |
| Tolerance | ±0.1% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±15ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 1206 (3216 Metric) | |
| Supplier Device Package | 1206 | |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-8APB242V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-8APB242V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-8APB242V is new and unused, you can buy ERA-8APB242V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-8APB242V.
| B43601B5397M | 390µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 280 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | B43601B5397M.pdf | |
| CGA9P1X7T2J474K250KC | 0.47µF 630V Ceramic Capacitor X7T 2220 (5750 Metric) 0.224" L x 0.197" W (5.70mm x 5.00mm) | CGA9P1X7T2J474K250KC.pdf | |
| HM2P07PDE121L9L | 154 (110 + 44 Ground) Position Header, Male Pins Connector 0.079" (2.00mm) Through Hole | HM2P07PDE121L9L.pdf | |
| RBM12DRMN-S288 | CONN EDGECARD 24POS .156 EXTEND | RBM12DRMN-S288.pdf | |
| LM3S9997-IBZ80-C5T | ARM® Cortex®-M3 Stellaris® ARM® Cortex®-M3S 9000 Microcontroller IC 32-Bit 80MHz 256KB (256K x 8) FLASH 108-BGA (10x10) | LM3S9997-IBZ80-C5T.pdf | |
| ISL83202IBZ | IC FET DRIVER H-BRIDGE 1A 16SOIC | ISL83202IBZ.pdf | |
| TLE7469GV53AUMA1 | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 2 Output 5V, 3.3V 215mA, 200mA PG-DSO-12 | TLE7469GV53AUMA1.pdf | |
| VI-JTL-EW-S | CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W | VI-JTL-EW-S.pdf | |
| AMM44DSUS | CONN EDGECARD 88POS .156 DIP SLD | AMM44DSUS.pdf | |
| CS3102A20-33P-472 | ER 11C 11#16 PIN RECP BOX | CS3102A20-33P-472.pdf | |
| D38999/24WH35HB | 100 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Crimp Gold | D38999/24WH35HB.pdf | |
| D38999/20JB35PC-LC | CONN HSG RCPT FLANGE 13POS PIN | D38999/20JB35PC-LC.pdf | |
| 1824556 | 5 Position Wire to Board Terminal Block Horizontal with Board 0.138" (3.50mm) Surface Mount | 1824556.pdf |