| Manufacturer Part Number: | ERA-8APB2371V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 2.37K OHM 0.1% 1/4W 1206 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-8APB2371V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-8APB2371V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| Online Catalog | ERA-8A Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-8A | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 2.37k | |
| Tolerance | ±0.1% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±15ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 1206 (3216 Metric) | |
| Supplier Device Package | 1206 | |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-8APB2371V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-8APB2371V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-8APB2371V is new and unused, you can buy ERA-8APB2371V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-8APB2371V.
| 50YXG1000MEFC18X20 | 1000µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 6000 Hrs @ 105°C | 50YXG1000MEFC18X20.pdf | |
| 12065C153KAT2P | 0.015µF 50V Ceramic Capacitor X7R 1206 (3216 Metric) 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | 12065C153KAT2P.pdf | |
| 12067A271JAT2A | 270pF 500V Ceramic Capacitor C0G, NP0 1206 (3216 Metric) 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | 12067A271JAT2A.pdf | |
| 173D336X0025Y | 33µF Molded Tantalum Capacitors 25V Axial 0.280" Dia x 0.550" L (7.11mm x 13.97mm) | 173D336X0025Y.pdf | |
| HX2127001Q | 27MHz LVCMOS XO (Standard) Oscillator Surface Mount 2.8V 20mA Enable/Disable | HX2127001Q.pdf | |
| 501PBL-ABAG | 32kHz ~ 100MHz LVCMOS CMEMS® Programmable Oscillator Surface Mount 1.7 V ~ 3.6 V 8.9mA Enable/Disable | 501PBL-ABAG.pdf | |
| M2S090TS-FCSG325 | ARM® Cortex®-M3 System On Chip (SOC) IC SmartFusion®2 FPGA - 90K Logic Modules 512KB 64KB 166MHz 325-BGA (11x11) | M2S090TS-FCSG325.pdf | |
| UCC3626PW | Motor Driver PWM 28-TSSOP | UCC3626PW.pdf | |
| VI-22J-EY-F2 | CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W | VI-22J-EY-F2.pdf | |
| CN1021A14G04S6-040 | 26500 4C 4#12 S BY RECP LC | CN1021A14G04S6-040.pdf | |
| 1618760 | 4 (3 + PE) Position Circular Connector Receptacle for Male Contacts Free Hanging (In-Line); Panel Mount, Flange Shielded | 1618760.pdf | |
| 940-SP-3088R-W | Plug Modular Connector 8p8c (RJ45, Ethernet) Position Unshielded IDC | 940-SP-3088R-W.pdf | |
| TLW-103-06-T-S | 3 Positions Header, Unshrouded Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Tin | TLW-103-06-T-S.pdf | |
| 325101-18-0 | 18 Circuit 0.325" (8.26mm) Barrier Block Connector, Screws | 325101-18-0.pdf |