| Manufacturer Part Number: | ERA-8APB222V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 2.2K OHM 0.1% 1/4W 1206 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-8APB222V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-8APB222V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| Online Catalog | ERA-8A Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-8A | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 2.2k | |
| Tolerance | ±0.1% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±15ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 1206 (3216 Metric) | |
| Supplier Device Package | 1206 | |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-8APB222V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-8APB222V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-8APB222V is new and unused, you can buy ERA-8APB222V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-8APB222V.
| TR3B155M035C2000 | 1.5µF Molded Tantalum Capacitors 35V 1411 (3528 Metric) 2 Ohm 0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm) | TR3B155M035C2000.pdf | |
| 39018R2BI5.5 | FUSE CARTRIDGE 390A 5.5KVAC CYL | 39018R2BI5.5.pdf | |
| 0473005.MRT1HF | FUSE BRD MNT 5A 125VAC/VDC AXIAL | 0473005.MRT1HF.pdf | |
| SMCG28A-M3/9AT | TVS DIODE 28VWM 45.4VC DO-215AB | SMCG28A-M3/9AT.pdf | |
| 20KPA24CA | TVS DIODE 24VWM 41.2VC AXIAL | 20KPA24CA.pdf | |
| ECM28DRKI | CONN EDGECARD 56POS DIP .156 SLD | ECM28DRKI.pdf | |
| 842448-2 | LC (Pi) EMI Filter 3rd Order Low Pass 1 Channel C = 800pF 10A Radial, Eyelet - PC Pin | 842448-2.pdf | |
| SN74LS670NE4 | IC 4X4 REG FILE TRI-ST 16-DIP | SN74LS670NE4.pdf | |
| R1D12-243.3-R | CONV DC/DC 1W 24VIN +/-3.3VOUT | R1D12-243.3-R.pdf | |
| BACC63BV16F24P6 | 24 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Crimp Gold | BACC63BV16F24P6.pdf | |
| MS3450W36-10S | 48 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Crimp Silver | MS3450W36-10S.pdf | |
| ERJ-S08F5111V | RES SMD 5.11K OHM 1% 1/4W 1206 | ERJ-S08F5111V.pdf | |
| CRCW060357K6FKEC | RES SMD 57.6K OHM 1% 1/10W 0603 | CRCW060357K6FKEC.pdf |