| Manufacturer Part Number: | ERA-8APB2102V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 21K OHM 0.1% 1/4W 1206 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-8APB2102V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-8APB2102V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| Online Catalog | ERA-8A Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-8A | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 21k | |
| Tolerance | ±0.1% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±15ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 1206 (3216 Metric) | |
| Supplier Device Package | 1206 | |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-8APB2102V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-8APB2102V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-8APB2102V is new and unused, you can buy ERA-8APB2102V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-8APB2102V.
| EEE-TG1C221UP | 220µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 500 mOhm @ 100kHz 2000 Hrs @ 125°C | EEE-TG1C221UP.pdf | |
| GRM0225C1E5R7CDAEL | 5.7pF 25V Ceramic Capacitor C0G, NP0 01005 (0402 Metric) 0.016" L x 0.008" W (0.40mm x 0.20mm) | GRM0225C1E5R7CDAEL.pdf | |
| F339MX226831MC02G0 | 6800pF Film Capacitor 310V 630V Polypropylene (PP), Metallized Radial 0.394" L x 0.157" W (10.00mm x 4.00mm) | F339MX226831MC02G0.pdf | |
| 1.5KE68CA-E3/51 | TVS DIODE 58.1VWM 92VC AXIAL | 1.5KE68CA-E3/51.pdf | |
| GBC28DREI | CONN EDGECARD 56POS .100 EYELET | GBC28DREI.pdf | |
| BZT52C12S-TP | Zener Diode 12V 200mW ±5% Surface Mount SOD-323 | BZT52C12S-TP.pdf | |
| 2EZ13D5DO41E3 | Zener Diode 13V 2W ±5% Through Hole DO-204AL (DO-41) | 2EZ13D5DO41E3.pdf | |
| XRCWHT-L1-0000-004E6 | LED Lighting XLamp® XR-C White, Warm 3500K 3.5V 350mA 90° 2-SMD, No Lead, Exposed Pad | XRCWHT-L1-0000-004E6.pdf | |
| NCM6S1215C | DC/DC CONVERTER 15V 6W | NCM6S1215C.pdf | |
| 37303-3163-0P0 FL 100 | 3 Position Rectangular Receptacle Connector Spring Clamp Gold 24-26 AWG | 37303-3163-0P0 FL 100.pdf | |
| 1586899-1 | 05P UMNL HDR ASSY R/A,GW | 1586899-1.pdf | |
| RT2512BKE07140KL | RES SMD 140K OHM 0.1% 3/4W 2512 | RT2512BKE07140KL.pdf |