| Manufacturer Part Number: | ERA-8APB202V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 2K OHM 0.1% 1/4W 1206 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-8APB202V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-8APB202V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| Online Catalog | ERA-8A Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-8A | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 2k | |
| Tolerance | ±0.1% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±15ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 1206 (3216 Metric) | |
| Supplier Device Package | 1206 | |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-8APB202V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-8APB202V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-8APB202V is new and unused, you can buy ERA-8APB202V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-8APB202V.
| ROV14H391K-S | VARISTOR 390V 6KA DISC 14MM | ROV14H391K-S.pdf | |
| GCE30DHHT | CONN EDGECARD 60POS 1MM DIP SLD | GCE30DHHT.pdf | |
| 485016-1 | Terminal Crimpband, Open Band Connector Crimp 500-2200 CMA | 485016-1.pdf | |
| P160-562JS | 5.6µH Unshielded Inductor 68mA 260 mOhm Max Nonstandard | P160-562JS.pdf | |
| M48T35AV-10MH1E | Real Time Clock (RTC) IC Clock/Calendar Parallel 28-SOP (0.350", 8.89mm Width) with SNAPHAT Sockets | M48T35AV-10MH1E.pdf | |
| LNG295LFCP2U | LED Indication - Discrete Radial | LNG295LFCP2U.pdf | |
| TVP00RW-25-187SA-S15AD | 187 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Solder Gold | TVP00RW-25-187SA-S15AD.pdf | |
| 10-42314-2S | Circular Connector | 10-42314-2S.pdf | |
| TVPS00RK-11-2A | TV 2C 2#16 PIN RECP | TVPS00RK-11-2A.pdf | |
| BACC63BV24F57P7H | 57 Position Circular Connector Receptacle for Male Contacts Panel Mount, Flange Shielded | BACC63BV24F57P7H.pdf | |
| A61-114-200P4C3 | 1 Port RJ45 Magjack Connector Through Hole 10/100/1000 Base-T, AutoMDIX | A61-114-200P4C3.pdf | |
| 929710-03-12-RK | 24 Positions Header, Unshrouded Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Tin | 929710-03-12-RK.pdf | |
| CRCW0603200KFKEB | RES SMD 200K OHM 1% 1/10W 0603 | CRCW0603200KFKEB.pdf | |
| MBB0207CC2672FC100 | RES 26.7K OHM 0.6W 1% AXIAL | MBB0207CC2672FC100.pdf |