| Manufacturer Part Number: | ERA-8APB1872V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 18.7K OHM 0.1% 1/4W 1206 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-8APB1872V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-8APB1872V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| Online Catalog | ERA-8A Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-8A | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 18.7k | |
| Tolerance | ±0.1% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±15ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 1206 (3216 Metric) | |
| Supplier Device Package | 1206 | |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-8APB1872V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-8APB1872V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-8APB1872V is new and unused, you can buy ERA-8APB1872V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-8APB1872V.
| CN2220L8G | VARISTOR 15V 1.2KA 2220 | CN2220L8G.pdf | |
| GBM36DTBH-S189 | CONN EDGECARD 72POS R/A .156 SLD | GBM36DTBH-S189.pdf | |
| 8N4SV75FC-0124CDI8 | VCXO IC 75MHz 6-CLCC | 8N4SV75FC-0124CDI8.pdf | |
| TPS79425DCQ | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 2.5V 250mA SOT-223-6 | TPS79425DCQ.pdf | |
| LTJ-811HR | Red 623nm LED Indication - Discrete 2.1V 12-DIP (0.600", 15.24mm) | LTJ-811HR.pdf | |
| LTST-010KGKT | Green 571nm LED Indication - Discrete 2.1V 2-SMD, No Lead | LTST-010KGKT.pdf | |
| RT0805FRD07249RL | RES SMD 249 OHM 1% 1/8W 0805 | RT0805FRD07249RL.pdf | |
| MS3106F28-21SWF187 | 37 Position Circular Connector Plug, Female Sockets Solder Cup Silver | MS3106F28-21SWF187.pdf | |
| D38999/26MG75SN-LC | CTV 4C 4#8(TWIN) SKT PLUG | D38999/26MG75SN-LC.pdf | |
| Y40212K00000B5R | RES SMD 2K OHM 0.1% 1/10W 0603 | Y40212K00000B5R.pdf | |
| 767163201GP | RES ARRAY 8 RES 200 OHM 16SOIC | 767163201GP.pdf |