| Manufacturer Part Number: | ERA-8APB183V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 10010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 18K OHM 0.1% 1/4W 1206 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-8APB183V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-8APB183V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| Online Catalog | ERA-8A Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-8A | |
| Packaging | Cut Tape (CT) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 18k | |
| Tolerance | ±0.1% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±15ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 1206 (3216 Metric) | |
| Supplier Device Package | 1206 | |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-8APB183V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-8APB183V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-8APB183V is new and unused, you can buy ERA-8APB183V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-8APB183V.
| SUR1560 | DIODE SCHOTTKY 600V TO220AC | SUR1560.pdf | |
| S1210R-821H | 820nH Shielded Inductor 565mA 600 mOhm Max 1210 (3225 Metric) | S1210R-821H.pdf | |
| 7006L45FB | IC SRAM 128KBIT 45NS 68FLATPAK | 7006L45FB.pdf | |
| V300A8M400B3 | CONVERTER MOD DC/DC 8V 400W | V300A8M400B3.pdf | |
| RT0402DRE078K06L | RES SMD 8.06KOHM 0.5% 1/16W 0402 | RT0402DRE078K06L.pdf | |
| JCB50DYRD | CONN EDGE DUAL .050 EXTEND 100PO | JCB50DYRD.pdf | |
| RMA32DTAI | CONN EDGECARD 64POS R/A .125 SLD | RMA32DTAI.pdf | |
| CA3106E20-27PBA232 | 14 Position Circular Connector Plug, Male Pins Solder Cup Silver | CA3106E20-27PBA232.pdf | |
| VG95234M-32A69SX | 61 Position Circular Connector Plug, Female Sockets Crimp Silver | VG95234M-32A69SX.pdf | |
| FCE17A15SC440 | 15 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Connector, Through Hole, Right Angle Solder | FCE17A15SC440.pdf | |
| 5-640434-2 | 22 Position Rectangular Receptacle Connector IDC Tin 24 AWG | 5-640434-2.pdf | |
| 7-969484-6 | STD TIM MK2 GEH 3P | 7-969484-6.pdf | |
| 1041650000 | Terminal Block Connector 4 Position Feed Through Beige 12-30 AWG | 1041650000.pdf | |
| 0395016512 | 12 Position Terminal Block Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) 0.138" (3.50mm) Vertical Through Hole | 0395016512.pdf | |
| MMF50SFRF56K | RES SMD 56K OHM 1% 1/2W MELF | MMF50SFRF56K.pdf |