| Manufacturer Part Number: | ERA-8APB1691V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 1.69K OHM 0.1% 1/4W 1206 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-8APB1691V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-8APB1691V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| Online Catalog | ERA-8A Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-8A | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 1.69k | |
| Tolerance | ±0.1% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±15ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 1206 (3216 Metric) | |
| Supplier Device Package | 1206 | |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-8APB1691V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-8APB1691V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-8APB1691V is new and unused, you can buy ERA-8APB1691V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-8APB1691V.
| CBR06C569B5GAC | 5.6pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0603 (1608 Metric) 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | CBR06C569B5GAC.pdf | |
| EMK042CG1R5CD-W | 1.5pF 16V Ceramic Capacitor C0G, NP0 01005 (0402 Metric) 0.016" L x 0.008" W (0.40mm x 0.20mm) | EMK042CG1R5CD-W.pdf | |
| MKP1845268205 | 6800pF Film Capacitor 700V 2000V (2kV) Polypropylene (PP), Metallized Axial 0.374" Dia x 1.142" L (9.50mm x 29.00mm) | MKP1845268205.pdf | |
| 38212500410 | FUSE BOARD MOUNT 2.5A 250VAC RAD | 38212500410.pdf | |
| GEM22DRTI | CONN EDGECARD 44POS DIP .156 SLD | GEM22DRTI.pdf | |
| RCA10DTMS | CONN EDGECARD 20POS R/A .125 SLD | RCA10DTMS.pdf | |
| 7M-25.000MAAE-T | 25MHz ±30ppm Crystal 12pF 60 Ohm -20°C ~ 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) | 7M-25.000MAAE-T.pdf | |
| SIT9122AI-1DF-33E311.040000X | 311.04MHz LVPECL MEMS (Silicon) Oscillator Surface Mount 3.3V 69mA Enable/Disable | SIT9122AI-1DF-33E311.040000X.pdf | |
| DAC7541AKPG4 | 12 Bit Digital to Analog Converter 1 18-PDIP | DAC7541AKPG4.pdf | |
| CXA1310-0000-000F0YG227F | LED Lighting COBs, Engines, Modules Chip On Board (COB) XLamp® CXA1310 White, Warm Square | CXA1310-0000-000F0YG227F.pdf | |
| 50745370937640F | Neon Panel Indicator Clear 105 V ~ 125 V Round with Domed Top, 7.11mm | 50745370937640F.pdf | |
| 306-036-526-104 | CONN CARD EDGE 36POS .156 GREEN | 306-036-526-104.pdf | |
| D38999/26WG75BD | 4 Position Circular Connector Plug for Female Contacts Free Hanging (In-Line) Shielded | D38999/26WG75BD.pdf | |
| DM5374216 | D-Sub Contact Female Socket Gold Coaxial Cable Crimp Machined | DM5374216.pdf | |
| 62511-1 | Terminal Magnetic Connector 300 20-22 AWG Quick Connect | 62511-1.pdf |