| Manufacturer Part Number: | ERA-8APB1652V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 16.5K OHM 0.1% 1/4W 1206 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-8APB1652V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-8APB1652V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| Online Catalog | ERA-8A Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-8A | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 16.5k | |
| Tolerance | ±0.1% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±15ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 1206 (3216 Metric) | |
| Supplier Device Package | 1206 | |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-8APB1652V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-8APB1652V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-8APB1652V is new and unused, you can buy ERA-8APB1652V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-8APB1652V.
| B43252B5157M | 150µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C | B43252B5157M.pdf | |
| QMK212B7102KD-T | 1000pF 250V Ceramic Capacitor X7R 0805 (2012 Metric) 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | QMK212B7102KD-T.pdf | |
| CS0603KRX7R8BB224 | 0.22µF 25V Ceramic Capacitor X7R 0603 (1608 Metric) 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | CS0603KRX7R8BB224.pdf | |
| S10K300G5S5 | VARISTOR 470V 2.5KA DISC 10MM | S10K300G5S5.pdf | |
| MC68HC11A1MFNE | HC11 HC11 Microcontroller IC 8-Bit 3MHz ROMless 52-PLCC (19.1x19.1) | MC68HC11A1MFNE.pdf | |
| MC74LCX541DTG | Buffer, Non-Inverting 1 Element 8 Bit per Element Push-Pull Output 20-TSSOP | MC74LCX541DTG.pdf | |
| S29AL008J70WGN029 | IC FLASH MEM 8MBIT WAFER | S29AL008J70WGN029.pdf | |
| STK621-033A-E | IC MOTOR DRIVER | STK621-033A-E.pdf | |
| 90719-429HLF | 29 Positions Header, Unshrouded Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Tin | 90719-429HLF.pdf | |
| 0918139103 | 3 Position Rectangular Housing Connector Receptacle White 0.200" (5.08mm) | 0918139103.pdf | |
| RLR07C2211FMRE6 | RES 2.21K OHM 1% 1/4W AXIAL | RLR07C2211FMRE6.pdf |