| Manufacturer Part Number: | ERA-8APB163V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 16K OHM 0.1% 1/4W 1206 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-8APB163V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-8APB163V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| Online Catalog | ERA-8A Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-8A | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 16k | |
| Tolerance | ±0.1% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±15ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 1206 (3216 Metric) | |
| Supplier Device Package | 1206 | |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-8APB163V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-8APB163V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-8APB163V is new and unused, you can buy ERA-8APB163V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-8APB163V.
| CGA3E3X8R1H104K080AE | 0.10µF 50V Ceramic Capacitor X8R 0603 (1608 Metric) 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | CGA3E3X8R1H104K080AE.pdf | |
| MKP383216200JC02Z0 | 1600pF Film Capacitor 700V 2000V (2kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial 0.689" L x 0.197" W (17.50mm x 5.00mm) | MKP383216200JC02Z0.pdf | |
| CDS15FD511GO3 | MICA | CDS15FD511GO3.pdf | |
| 03540603ZXGY | FUSE BLOCK CART 600V 20A CHASSIS | 03540603ZXGY.pdf | |
| TPSMP20A-E3/84A | TVS DIODE 17.1VWM DO220AA | TPSMP20A-E3/84A.pdf | |
| EPF10K30ATC144-1N | IC FPGA 102 I/O 144TQFP | EPF10K30ATC144-1N.pdf | |
| NCP1117LPSTADT3G | Linear Voltage Regulator IC Positive Adjustable 1 Output Adjustable 1A SOT-223 | NCP1117LPSTADT3G.pdf | |
| QTLP680C24TR | Green, Red 570nm Green, 630nm Red LED Indication - Discrete 2V Green, 2V Red 4-SMD, Gull Wing | QTLP680C24TR.pdf | |
| VE-B4M-EU-B1 | CONVERTER MOD DC/DC 10V 200W | VE-B4M-EU-B1.pdf | |
| XR16C854DCV-0A-EB | XR16C854 - Interface, UART Evaluation Board | XR16C854DCV-0A-EB.pdf | |
| RT0014-4PNH | 4 Position Circular Connector Receptacle for Male Contacts Panel Mount, Flange | RT0014-4PNH.pdf | |
| FX23-100P-0.5SV20 | 104 (100 + 4 Power) Position Connector Header, Outer Shroud Contacts Surface Mount Gold | FX23-100P-0.5SV20.pdf | |
| WR-60PB-VF-N1-R1500 | 60 Position Connector Plug, Outer Shroud Contacts Surface Mount Gold | WR-60PB-VF-N1-R1500.pdf | |
| RT1206BRD071M27L | RES SMD 1.27M OHM 0.1% 1/4W 1206 | RT1206BRD071M27L.pdf | |
| 9T08052A1962BBHFT | RES SMD 19.6K OHM 0.1% 1/8W 0805 | 9T08052A1962BBHFT.pdf |