| Manufacturer Part Number: | ERA-8APB162V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 1.6K OHM 0.1% 1/4W 1206 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-8APB162V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-8APB162V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| Online Catalog | ERA-8A Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-8A | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 1.6k | |
| Tolerance | ±0.1% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±15ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 1206 (3216 Metric) | |
| Supplier Device Package | 1206 | |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-8APB162V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-8APB162V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-8APB162V is new and unused, you can buy ERA-8APB162V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-8APB162V.
| 10091767-R0C-10DLF | XCEDE RIGHT 4PVH 6COL | 10091767-R0C-10DLF.pdf | |
| IXTA180N085T7 | MOSFET N-CH 85V 180A TO-263-7 | IXTA180N085T7.pdf | |
| ELL-5PM1R8N | 1.8µH Shielded Wirewound Inductor 2.3A 27 mOhm Nonstandard | ELL-5PM1R8N.pdf | |
| PIC12F615T-I/MS | PIC PIC® 12F Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 1.75KB (1K x 14) FLASH 8-MSOP | PIC12F615T-I/MS.pdf | |
| MT46H64M16LFCK-6 IT:A TR | IC LPDDR SDRAM 1GBIT 60VBGA | MT46H64M16LFCK-6 IT:A TR.pdf | |
| CXA3590-0000-000N00CB0E2 | LED Lighting COBs, Engines, Modules Chip On Board (COB) XLamp® CXA3590 White, Cool Square | CXA3590-0000-000N00CB0E2.pdf | |
| VI-2NR-MX-S | CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W | VI-2NR-MX-S.pdf | |
| MS3106A20-18PZ | AB 9C 6#16,3#12 PIN PLUG | MS3106A20-18PZ.pdf | |
| 350-10-107-00-006000 | 7 Positions Header, Unshrouded Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Gold | 350-10-107-00-006000.pdf | |
| CRCW080591R0FKEB | RES SMD 91 OHM 1% 1/8W 0805 | CRCW080591R0FKEB.pdf | |
| RN60C1801DRSL | RES 1.8K OHM 1/4W .5% AXIAL | RN60C1801DRSL.pdf | |
| RN60E2431FRSL | RES 2.43K OHM 1/4W 1% AXIAL | RN60E2431FRSL.pdf |