| Manufacturer Part Number: | ERA-8APB1542V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 15.4K OHM 0.1% 1/4W 1206 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-8APB1542V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-8APB1542V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| Online Catalog | ERA-8A Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-8A | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 15.4k | |
| Tolerance | ±0.1% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±15ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 1206 (3216 Metric) | |
| Supplier Device Package | 1206 | |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-8APB1542V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-8APB1542V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-8APB1542V is new and unused, you can buy ERA-8APB1542V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-8APB1542V.
| ECW-H6334HCB | 0.33µF Film Capacitor 630V Polypropylene (PP), Metallized Radial 0.815" L x 0.579" W (20.70mm x 14.70mm) | ECW-H6334HCB.pdf | |
| V12ZA2 | VARISTOR 12.5V 250A DISC 10MM | V12ZA2.pdf | |
| 1537R-62H | 51µH Unshielded Molded Inductor 189mA 2.85 Ohm Max Axial | 1537R-62H.pdf | |
| 72241L10J | IC FIFO 2048X18 SYNC 10NS 32PLCC | 72241L10J.pdf | |
| TPS2141IPWPRG4 | USB, Peripherals PMIC 14-HTSSOP | TPS2141IPWPRG4.pdf | |
| MAX15462BATA+T | Buck Switching Regulator IC Positive Fixed 5V 1 Output 300mA 8-WDFN | MAX15462BATA+T.pdf | |
| CTVS07RF-25-24S | 24 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Crimp Gold | CTVS07RF-25-24S.pdf | |
| CA3102E14S-2SBF80A176 | 4 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Crimp Gold | CA3102E14S-2SBF80A176.pdf | |
| 86453-520 | 20 Positions Header, Unshrouded Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole, Right Angle Gold, GXT™ | 86453-520.pdf | |
| 15-42-6206 | 6 Positions Header, Shrouded Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Tin | 15-42-6206.pdf | |
| 2-2029099-4 | 24P PLUG VAL-U-LOK V0 FH BLUE | 2-2029099-4.pdf | |
| 811-SS-008-30-001191 | 8 Position Spring Piston Connector Surface Mount | 811-SS-008-30-001191.pdf | |
| TNPW0603121RBETA | RES SMD 121 OHM 0.1% 1/10W 0603 | TNPW0603121RBETA.pdf | |
| CRCW12063K92FKTC | RES SMD 3.92K OHM 1% 1/4W 1206 | CRCW12063K92FKTC.pdf | |
| CAY10-180J4LF | RES ARRAY 4 RES 18 OHM 0804 | CAY10-180J4LF.pdf |