| Manufacturer Part Number: | ERA-8APB1472V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 14.7K OHM 0.1% 1/4W 1206 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-8APB1472V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-8APB1472V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| Online Catalog | ERA-8A Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-8A | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 14.7k | |
| Tolerance | ±0.1% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±15ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 1206 (3216 Metric) | |
| Supplier Device Package | 1206 | |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-8APB1472V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-8APB1472V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-8APB1472V is new and unused, you can buy ERA-8APB1472V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-8APB1472V.
| 228CKS016M | 2200µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 151 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | 228CKS016M.pdf | |
| MA5KP17AE3 | TVS DIODE 17VWM 27.6VC DO204AR | MA5KP17AE3.pdf | |
| 51766-10201200A0LF | R/A REC POWER BLADE | 51766-10201200A0LF.pdf | |
| AV-55.46667MAHC-T | 55.46667MHz ±30ppm Crystal 9pF 60 Ohm -40°C ~ 85°C AEC-Q200 Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) | AV-55.46667MAHC-T.pdf | |
| MHQ1005P47NGTD25 | 47nH Unshielded Multilayer Inductor 190mA 1.6 Ohm Max 0402 (1006 Metric) | MHQ1005P47NGTD25.pdf | |
| HM50-560KLF | 56µH Unshielded Inductor 1.33A 140 mOhm Max Axial | HM50-560KLF.pdf | |
| 8N3S271EC-0158CDI8 | Clock Oscillator IC 166.62875MHz 6-CLCC | 8N3S271EC-0158CDI8.pdf | |
| MT48LC16M16A2F4-6A:GTR | IC SDRAM 256MBIT 6NS 54VFBGA | MT48LC16M16A2F4-6A:GTR.pdf | |
| LT4256-2IS8#PBF | Hot Swap Controller 1 Channel General Purpose 8-SOIC | LT4256-2IS8#PBF.pdf | |
| REF02AU | Series Voltage Reference IC ±0.3% 21mA 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) | REF02AU.pdf | |
| TL50024 | AC/DC CONVERTER 24V 500W | TL50024.pdf | |
| JBB105DYHT | CONN EDGE DUAL .050 TH 210POS | JBB105DYHT.pdf | |
| 045036006100862 | 8 (6 + 2) Position Card Connector SIM Card Surface Mount, Right Angle Gold | 045036006100862.pdf | |
| RCP0603B120RGEC | RES SMD 120 OHM 2% 3.9W 0603 | RCP0603B120RGEC.pdf |