| Manufacturer Part Number: | ERA-8APB1402V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 14K OHM 0.1% 1/4W 1206 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-8APB1402V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-8APB1402V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| Online Catalog | ERA-8A Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-8A | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 14k | |
| Tolerance | ±0.1% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±15ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 1206 (3216 Metric) | |
| Supplier Device Package | 1206 | |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-8APB1402V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-8APB1402V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-8APB1402V is new and unused, you can buy ERA-8APB1402V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-8APB1402V.
| FK26X7R1C106M | 10µF 16V Ceramic Capacitor X7R Radial 0.217" L x 0.138" W (5.50mm x 3.50mm) | FK26X7R1C106M.pdf | |
| 500E8PT8.25 | FUSE CARTRIDGE 500MA 8.25KVAC | 500E8PT8.25.pdf | |
| EMC13DRTN-S93 | CONN EDGECARD 26POS DIP .100 SLD | EMC13DRTN-S93.pdf | |
| BYV29-300HE3/45 | Diode Standard 300V 8A Through Hole TO-220AC | BYV29-300HE3/45.pdf | |
| MB90867APMC-G-592E1 | F²MC-16LX F²MC-16LX MB90860A Microcontroller IC 16-Bit 24MHz 128KB (128K x 8) Mask ROM 100-LQFP (14x14) | MB90867APMC-G-592E1.pdf | |
| ZXCT1107SA-7 | Current Monitor Regulator High-Side SOT-23 | ZXCT1107SA-7.pdf | |
| VI-J1X-EY-B1 | CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W | VI-J1X-EY-B1.pdf | |
| V24A24M500BS2 | CONVERTER MOD DC/DC 24V 500W | V24A24M500BS2.pdf | |
| AQV252GAX | Solid State Relay SPST-NO (1 Form A) 6-SMD (0.300", 7.62mm) | AQV252GAX.pdf | |
| 7298 | JACK SCREW HEX SLOTTED 4-40 | 7298.pdf | |
| CRCW1206562RFKEC | RES SMD 562 OHM 1% 1/4W 1206 | CRCW1206562RFKEC.pdf | |
| MBA02040C1051FC100 | RES 1.05K OHM 0.4W 1% AXIAL | MBA02040C1051FC100.pdf |