| Manufacturer Part Number: | ERA-8AEB1430V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 143 OHM 0.1% 1/4W 1206 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-8AEB1430V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-8AEB1430V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| Online Catalog | ERA-8A Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-8A | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 143 | |
| Tolerance | ±0.1% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±25ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 1206 (3216 Metric) | |
| Supplier Device Package | 1206 | |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-8AEB1430V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-8AEB1430V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-8AEB1430V is new and unused, you can buy ERA-8AEB1430V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-8AEB1430V.
| 13008-023KESZ | 1000µF Conformal Coated Tantalum Capacitors 10V 3024 (7660 Metric) 120 mOhm 0.299" L x 0.236" W (7.60mm x 6.00mm) | 13008-023KESZ.pdf | |
| TR2/1025FA4-R | FUSE BOARD MNT 4A 250VAC 125VDC | TR2/1025FA4-R.pdf | |
| GCC35DRYH-S734 | CONN EDGECARD 70POS DIP .100 SLD | GCC35DRYH-S734.pdf | |
| SIT9121AC-2D3-33E153.600000Y | OSC XO 3.3V 153.6MHZ | SIT9121AC-2D3-33E153.600000Y.pdf | |
| MK24FN1M0VDC12R | ARM® Cortex®-M4 Kinetis K20 Microcontroller IC 32-Bit 120MHz 1MB (1M x 8) FLASH 121-MAPBGA (8x8) | MK24FN1M0VDC12R.pdf | |
| LM725CH/NOPB | General Purpose Amplifier 1 Circuit TO-99-8 | LM725CH/NOPB.pdf | |
| S25FL164K0XMFI001 | IC FLASH 64MBIT 16SO | S25FL164K0XMFI001.pdf | |
| V375B2C100BF3 | CONVERTER MOD DC/DC 2V 100W | V375B2C100BF3.pdf | |
| V300A48C400B | CONVERTER MOD DC/DC 48V 400W | V300A48C400B.pdf | |
| VE-22R-IX-F1 | CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W | VE-22R-IX-F1.pdf | |
| STEVAL-ILL009V4 | STEVAL-ILL009V1, STEVAL-ILL009V5 Dragon LED Board | STEVAL-ILL009V4.pdf | |
| MS3100F28-21PW | ER 37C 37#16 PIN RECP | MS3100F28-21PW.pdf | |
| 0757830246 | CONN RCPT IPASS R/A 50POS SMD | 0757830246.pdf | |
| RN65D9090FRE6 | RES 909 OHM 1/2W 1% AXIAL | RN65D9090FRE6.pdf |