| Manufacturer Part Number: | ERA-8AEB124V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 25653 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 120K OHM 0.1% 1/4W 1206 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-8AEB124V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-8AEB124V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | ERA-8A Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-8A | |
| Packaging | Cut Tape (CT) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 120k | |
| Tolerance | ±0.1% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±25ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 1206 (3216 Metric) | |
| Supplier Device Package | 1206 | |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-8AEB124V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-8AEB124V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-8AEB124V is new and unused, you can buy ERA-8AEB124V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-8AEB124V.
| UPM2F4R7MPD | 4.7µF 315V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | UPM2F4R7MPD.pdf | |
| 0740609002 | VHDM 8 ROW OPEN END BP | 0740609002.pdf | |
| BCX42E6433HTMA1 | TRANS PNP 125V 0.8A SOT-23 | BCX42E6433HTMA1.pdf | |
| CY25100ZXIF | IC CLOCK GEN PROG 8-TSSOP | CY25100ZXIF.pdf | |
| IS62WV5128BLL-55HLI | IC SRAM 4MBIT 55NS 32STSOP | IS62WV5128BLL-55HLI.pdf | |
| M95512-WMN6TP | IC EEPROM 512KBIT 10MHZ 8SO | M95512-WMN6TP.pdf | |
| VI-JWY-EY-F1 | CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W | VI-JWY-EY-F1.pdf | |
| VE-J41-EX-F3 | CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W | VE-J41-EX-F3.pdf | |
| FMC17DREF-S13 | CONN EDGECARD 34POS .100 EXTEND | FMC17DREF-S13.pdf | |
| C48-16R14-12S8-102 | 12 Position Circular Connector Plug, Female Sockets Crimp Gold | C48-16R14-12S8-102.pdf | |
| PHN.1M.308.XLMT | 8 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Crimp Gold | PHN.1M.308.XLMT.pdf | |
| PT05SE-18-32S(023) | 32 Position Circular Connector Plug, Female Sockets Crimp Gold | PT05SE-18-32S(023).pdf | |
| RT1210WRD0716K2L | RES SMD 16.2KOHM 0.05% 1/4W 1210 | RT1210WRD0716K2L.pdf | |
| RLR07C5110FPRSL | RES 511 OHM 1% 1/4W AXIAL | RLR07C5110FPRSL.pdf |