| Manufacturer Part Number: | ERA-8AEB1243V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 124K OHM 0.1% 1/4W 1206 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-8AEB1243V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-8AEB1243V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| Online Catalog | ERA-8A Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-8A | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 124k | |
| Tolerance | ±0.1% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±25ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 1206 (3216 Metric) | |
| Supplier Device Package | 1206 | |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-8AEB1243V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-8AEB1243V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-8AEB1243V is new and unused, you can buy ERA-8AEB1243V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-8AEB1243V.
| SIT2001BI-S2-33S-100.0000E | OSC XO 3.3V 100MHZ ST | SIT2001BI-S2-33S-100.0000E.pdf | |
| SIT3809AC-D-28EH | 80MHz ~ 220MHz LVCMOS, LVTTL MEMS (Silicon) Programmable Oscillator Surface Mount 2.8V 36mA Enable/Disable | SIT3809AC-D-28EH.pdf | |
| CD74FCT541EE4 | Buffer, Non-Inverting 1 Element 8 Bit per Element Push-Pull Output 20-PDIP | CD74FCT541EE4.pdf | |
| S-8352D20MC-K8FT2U | Boost Regulator Positive Output Step-Up DC-DC Controller IC SOT-23-5 | S-8352D20MC-K8FT2U.pdf | |
| CCK-6XPE-CK01 | CHEMICAL COMPATIBILITY KIT- XPE | CCK-6XPE-CK01.pdf | |
| 32R-2213T | IND NEON AMBER 1/2" THREADED | 32R-2213T.pdf | |
| REC5-2405SRW/H4/A/SMD/CTRL-R | CONV DC/DC 5W 18-36VIN 05VOUT | REC5-2405SRW/H4/A/SMD/CTRL-R.pdf | |
| 97-3101A20-18SZ | AB 9C 6#16, 3#12 SKT RECP | 97-3101A20-18SZ.pdf | |
| SJTG06RT-12-35PLC | 22 Position Circular Connector Plug for Male Contacts Free Hanging (In-Line) Shielded | SJTG06RT-12-35PLC.pdf | |
| 79204-424HLF | 24 Positions Header, Unshrouded Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole, Right Angle Tin | 79204-424HLF.pdf | |
| 0387319824 | 24 Circuit 0.438" (11.12mm) Barrier Block Connector, Screws | 0387319824.pdf | |
| 741C083224JP | RES ARRAY 4 RES 220K OHM 0804 | 741C083224JP.pdf |