| Manufacturer Part Number: | ERA-8AEB1212V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 14010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 12.1K OHM 0.1% 1/4W 1206 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-8AEB1212V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-8AEB1212V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| Online Catalog | ERA-8A Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-8A | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 12.1k | |
| Tolerance | ±0.1% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±25ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 1206 (3216 Metric) | |
| Supplier Device Package | 1206 | |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-8AEB1212V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-8AEB1212V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-8AEB1212V is new and unused, you can buy ERA-8AEB1212V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-8AEB1212V.
| 25YXJ47MCC5X11 | 47µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | 25YXJ47MCC5X11.pdf | |
| TAP335K016BRS | 3.3µF Conformal Coated Tantalum Capacitors 16V Radial 6 Ohm 0.177" Dia (4.50mm) | TAP335K016BRS.pdf | |
| SM6T56CAY | TVS DIODE 47.6VWM 100VC SMB | SM6T56CAY.pdf | |
| 446666-3 | Connector Arinc Insert | 446666-3.pdf | |
| ESA10DTMS | CONN EDGECARD 20POS R/A .125 SLD | ESA10DTMS.pdf | |
| STF10N80K5 | MOSFET N-CH 800V 9A TO-220FP | STF10N80K5.pdf | |
| MCP4642T-104E/MF | Digital Potentiometer 100k Ohm 2 Circuit 129 Taps I²C Interface 10-DFN (3x3) | MCP4642T-104E/MF.pdf | |
| CS181022-CQZR | IC COBRANET 16CH 32BIT 144-LQFP | CS181022-CQZR.pdf | |
| XMS430FR2033IG48R | MSP430 MSP430™ FRAM Microcontroller IC 16-Bit 16MHz 15.5KB (15.5K x 8) FRAM | XMS430FR2033IG48R.pdf | |
| S-13A1D20-A6T1U3 | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 2V 1A HSNT-6A | S-13A1D20-A6T1U3.pdf | |
| VI-B41-CY-F4 | CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W | VI-B41-CY-F4.pdf | |
| VI-212-MW-S | CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W | VI-212-MW-S.pdf | |
| BBS-117-T-A | CONN HEADR 17POS .100 PCB TIN | BBS-117-T-A.pdf | |
| 4308R-101-100 | RES ARRAY 7 RES 10 OHM 8SIP | 4308R-101-100.pdf |