| Manufacturer Part Number: | ERA-8AEB113V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 11K OHM 0.1% 1/4W 1206 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-8AEB113V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-8AEB113V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | ERA-8A Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-8A | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 11k | |
| Tolerance | ±0.1% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±25ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 1206 (3216 Metric) | |
| Supplier Device Package | 1206 | |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-8AEB113V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-8AEB113V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-8AEB113V is new and unused, you can buy ERA-8AEB113V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-8AEB113V.
| C1206C332G5GALTU | 3300pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 1206 (3216 Metric) 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | C1206C332G5GALTU.pdf | |
| 7181.4120 | FUSE CARTRIDGE 500MA 500VAC 5AG | 7181.4120.pdf | |
| SMBG7.0AHE3/52 | TVS DIODE 7VWM 12VC SMB | SMBG7.0AHE3/52.pdf | |
| ESA06DRMT-S288 | CONN EDGECARD 12POS .125 EXTEND | ESA06DRMT-S288.pdf | |
| 416F24012ILT | 24MHz ±10ppm Crystal 12pF 200 Ohm -40°C ~ 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) | 416F24012ILT.pdf | |
| SIT1602AI-11-25E-27.000000E | Oscillator | SIT1602AI-11-25E-27.000000E.pdf | |
| AT91SAM7XC256-CU | ARM7® SAM7XC Microcontroller IC 16/32-Bit 55MHz 256KB (256K x 8) FLASH 100-TFBGA (9x9) | AT91SAM7XC256-CU.pdf | |
| ISL9518AHRTZ-T | IC REG/CHRGR NARROW VDC 28-TQFN | ISL9518AHRTZ-T.pdf | |
| XHBAWT-00-0000-00000UVE7 | LED Lighting XLamp® XH-B White, Warm 3000K 3.1V 65mA 130° 2-SMD, No Lead | XHBAWT-00-0000-00000UVE7.pdf | |
| RC0603JR-072K4L | RES SMD 2.4K OHM 5% 1/10W 0603 | RC0603JR-072K4L.pdf | |
| AMM43DRUI | CONN EDGECARD 86POS .156 DIP SLD | AMM43DRUI.pdf | |
| 97-3106B36-15P-417 | AB 35C 35#16 PIN PLUG | 97-3106B36-15P-417.pdf | |
| 06NB3S | Power Entry Connector Receptacle, Male Blades - Module IEC 320-C14 Panel Mount, Snap-In | 06NB3S.pdf | |
| 1653720000 | 8 Position Terminal Block Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) 0.197" (5.00mm) 90°, Right Angle Through Hole | 1653720000.pdf | |
| NKN500JR-91-0R18 | RES 0.18 OHM 5W 5% AXIAL | NKN500JR-91-0R18.pdf |