| Manufacturer Part Number: | ERA-8AEB103V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 14010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 10K OHM 0.1% 1/4W 1206 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-8AEB103V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-8AEB103V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | ERA-8A Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-8A | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 10k | |
| Tolerance | ±0.1% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±25ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 1206 (3216 Metric) | |
| Supplier Device Package | 1206 | |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-8AEB103V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-8AEB103V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-8AEB103V is new and unused, you can buy ERA-8AEB103V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-8AEB103V.
| AQ12EM120KAJME | 12pF 150V Ceramic Capacitor M 0606 (1616 Metric) 0.055" L x 0.055" W (1.40mm x 1.40mm) | AQ12EM120KAJME.pdf | |
| MKP383362140JKP2T0 | 0.062µF Film Capacitor 500V 1400V (1.4kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial 1.220" L x 0.512" W (31.00mm x 13.00mm) | MKP383362140JKP2T0.pdf | |
| GBC18DCMS | CONN EDGECARD 36POS .100" WW | GBC18DCMS.pdf | |
| UA1MTR | DIODE SCHOTTKY 1KV 1A SMA | UA1MTR.pdf | |
| FN2010-16-07 | FILTER 1-PHASE GENERAL EMI 16A | FN2010-16-07.pdf | |
| V48B28T250BS3 | CONVERTER MOD DC/DC 28V 250W | V48B28T250BS3.pdf | |
| MCT06030C2741FP500 | RES SMD 2.74K OHM 1% 1/8W 0603 | MCT06030C2741FP500.pdf | |
| ABM36DRYI-S37 | CONN EDGECARD 72POS .156" | ABM36DRYI-S37.pdf | |
| TV07DT-21-121PA-P15 | 121 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Solder Gold | TV07DT-21-121PA-P15.pdf | |
| CTVS06RF-19-35JA-LC | CTV 66C 66#22D SKT PLUG | CTVS06RF-19-35JA-LC.pdf | |
| 1645460000 | 4 Position Terminal Block Plug, Male Pins 0.200" (5.08mm) 180° Free Hanging (In-Line) | 1645460000.pdf | |
| RNF14FTC590R | RES 590 OHM 1/4W 1% AXIAL | RNF14FTC590R.pdf |