| Manufacturer Part Number: | ERA-8AEB101V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 100 OHM 0.1% 1/4W 1206 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-8AEB101V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-8AEB101V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | ERA-8A Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-8A | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 100 | |
| Tolerance | ±0.1% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±25ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 1206 (3216 Metric) | |
| Supplier Device Package | 1206 | |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-8AEB101V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-8AEB101V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-8AEB101V is new and unused, you can buy ERA-8AEB101V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-8AEB101V.
| MCH032AN150JK | 15pF 25V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0201 (0603 Metric) 0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm) | MCH032AN150JK.pdf | |
| IRF710SPBF | MOSFET N-CH 400V 2A D2PAK | IRF710SPBF.pdf | |
| DS2465P+ | 1-Wire® Controller I²C Interface 6-TSOC | DS2465P+.pdf | |
| ISL6622AIBZ-T | IC MOSFET DRVR SYNC BUCK 8-SOIC | ISL6622AIBZ-T.pdf | |
| CNY17F2SR2VM | Optoisolator Transistor Output 4170Vrms 1 Channel 6-SMD | CNY17F2SR2VM.pdf | |
| RP-0515S/P/X2 | CONV DC/DC 1W 05VIN 15VOUT | RP-0515S/P/X2.pdf | |
| RPMD20-483.3SFW | DC/DC CONV POWER MOD DIN 20W | RPMD20-483.3SFW.pdf | |
| ACM22DTAI-S189 | CONN EDGECARD 44POS R/A .156 SLD | ACM22DTAI-S189.pdf | |
| 97-3106A22-9SX | AB 3C 3#12 SKT PLUG | 97-3106A22-9SX.pdf | |
| 97-3108B22-8PZ | AB 2C 2#12 PIN PLUG | 97-3108B22-8PZ.pdf | |
| CIR06CF24A-28SF80 | 28 Position Circular Connector Plug, Female Sockets Crimp Silver | CIR06CF24A-28SF80.pdf | |
| DBMC-25P-J-K127 | 25 Position D-Sub Plug, Male Pins Connector, Panel Mount, Through Hole, Right Angle Solder | DBMC-25P-J-K127.pdf | |
| RG2012P-7150-B-T5 | RES SMD 715 OHM 0.1% 1/8W 0805 | RG2012P-7150-B-T5.pdf | |
| RCL1225866KFKEG | RES SMD 866K OHM 2W 2512 WIDE | RCL1225866KFKEG.pdf |