| Manufacturer Part Number: | ERA-6YEB913V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 91K OHM 0.1% 1/8W 0805 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-6YEB913V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-6YEB913V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors | |
| PCN Other | ERA3Y/3E, 6Y/6E NRND 5/Apr/2015 | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-6Y | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Not For New Designs | |
| Resistance (Ohms) | 91k | |
| Tolerance | ±0.1% | |
| Power (Watts) | 0.125W, 1/8W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | - | |
| Temperature Coefficient | ±25ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0805 | |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | |
| Height | 0.024" (0.60mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-6YEB913V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-6YEB913V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-6YEB913V is new and unused, you can buy ERA-6YEB913V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-6YEB913V.
| RHE5G2A102J1A2A03B | 1000pF 100V Ceramic Capacitor X8G Radial 0.157" L x 0.098" W (4.00mm x 2.50mm) | RHE5G2A102J1A2A03B.pdf | |
| VSKT230-08 | SCR Module 800V 510A Series Connection - All SCRs Chassis Mount 3-MAGN-A-PAK™ | VSKT230-08.pdf | |
| MLF1608DR15JTD25 | 150nH Shielded Multilayer Inductor 200mA 450 mOhm Max 0603 (1608 Metric) | MLF1608DR15JTD25.pdf | |
| LTC-4727G | Character LED Display Module Green 7-Segment Clock 4 Character Common Cathode 2.1V 20mA 0.504" H x 1.582" W x 0.276" D (12.80mm x 40.18mm x 7.00mm) 16-DIP (0.400", 10.16mm), 14 Leads | LTC-4727G.pdf | |
| SML-LX15IYC-RP-TR | Red, Yellow LED Indication - Discrete 2V Red, 2.1V Yellow TO-236, SC-59, SOT-23-3 variant, 3-SMD | SML-LX15IYC-RP-TR.pdf | |
| HLMP-LM11-QT0ZZ | Green 525nm LED Indication - Discrete 3.8V Radial | HLMP-LM11-QT0ZZ.pdf | |
| MKRAWT-02-0000-0B0UF230H | LED Lighting XLamp® MK-R White, Warm 3000K 2-Step MacAdam Ellipse 6V 1.4A 120° 2-SMD, No Lead, Exposed Pad | MKRAWT-02-0000-0B0UF230H.pdf | |
| TL1L4-DW0,L4A5B | LED Lighting LETERAS™ White, Cool 6500K 2.8V 350mA 120° 2-SMD, No Lead, Exposed Pad | TL1L4-DW0,L4A5B.pdf | |
| EVAL-AD5620EBZ | AD5620 12 Bit Digital to Analog Converter (DAC) Evaluation Board | EVAL-AD5620EBZ.pdf | |
| ABC65DRYS | CONN EDGECARD 130PS .100 DIP SLD | ABC65DRYS.pdf | |
| CTVP00RW-11-99PA | 7 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Crimp Gold | CTVP00RW-11-99PA.pdf | |
| DAMAMT15SNM | 15 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Connector, Panel Mount Crimp | DAMAMT15SNM.pdf | |
| D25P91C4GV00LF | 25 Position D-Sub Plug, Male Pins Connector, Through Hole Press-Fit | D25P91C4GV00LF.pdf | |
| SSM-144-S-SH | 44 Position Receptacle Connector 0.100" (2.54mm) Surface Mount, Right Angle Gold | SSM-144-S-SH.pdf |