| Manufacturer Part Number: | ERA-6YEB912V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 14010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 9.1K OHM 0.1% 1/8W 0805 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-6YEB912V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-6YEB912V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors | |
| PCN Other | ERA3Y/3E, 6Y/6E NRND 5/Apr/2015 | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-6Y | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Not For New Designs | |
| Resistance (Ohms) | 9.1k | |
| Tolerance | ±0.1% | |
| Power (Watts) | 0.125W, 1/8W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | - | |
| Temperature Coefficient | ±25ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0805 | |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | |
| Height | 0.024" (0.60mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-6YEB912V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-6YEB912V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-6YEB912V is new and unused, you can buy ERA-6YEB912V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-6YEB912V.
| CDR35BX224AMZMAT | 0.22µF 50V Ceramic Capacitor BX 1825 (4564 Metric) 0.177" L x 0.252" W (4.50mm x 6.40mm) | CDR35BX224AMZMAT.pdf | |
| MIN02-002CC180J-TF | METAL CLAD - MICA | MIN02-002CC180J-TF.pdf | |
| MAX695EWE+T | Supervisor Push-Pull, Push-Pull 1 Channel 16-SOIC | MAX695EWE+T.pdf | |
| TL4051C12QDCKT | Shunt Voltage Reference IC ±0.5% 12mA 5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353 | TL4051C12QDCKT.pdf | |
| DPS090110UPS-P13/RP | 9V 10W AC/DC External Wall Mount Adapter Fixed Blade Input | DPS090110UPS-P13/RP.pdf | |
| 20C250 | Clip, Hold Down R10 Series | 20C250.pdf | |
| AIT6UHST4-18-1SS | ER 10C 10#16 SKT PLUG | AIT6UHST4-18-1SS.pdf | |
| TVS07RK-9-35JB-LC | TV 6C 6#22D SKT J/N RECP | TVS07RK-9-35JB-LC.pdf | |
| D38999/26FJ61PNL/C | 61 Position Circular Connector Plug for Male Contacts Free Hanging (In-Line) Shielded | D38999/26FJ61PNL/C.pdf | |
| 0015910148 | 14 Positions Header, Unshrouded, Breakaway Connector 0.100" (2.54mm) Surface Mount Gold | 0015910148.pdf | |
| 800-80-026-20-001101 | 26 Positions Header, Unshrouded Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole, Right Angle Tin | 800-80-026-20-001101.pdf | |
| V712715100J0G | 12 Position Terminal Block Header, Female Sockets 0.197" (5.00mm) 90°, Right Angle Through Hole | V712715100J0G.pdf | |
| ALSR103R000FE12 | RES 3 OHM 7W 1% AXIAL | ALSR103R000FE12.pdf |