| Manufacturer Part Number: | ERA-6YEB752V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 19010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 7.5K OHM 0.1% 1/8W 0805 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-6YEB752V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-6YEB752V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors | |
| PCN Other | ERA3Y/3E, 6Y/6E NRND 5/Apr/2015 | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | ERA-6Y Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-6Y | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Not For New Designs | |
| Resistance (Ohms) | 7.5k | |
| Tolerance | ±0.1% | |
| Power (Watts) | 0.125W, 1/8W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | - | |
| Temperature Coefficient | ±25ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0805 | |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | |
| Height | 0.024" (0.60mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-6YEB752V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-6YEB752V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-6YEB752V is new and unused, you can buy ERA-6YEB752V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-6YEB752V.
| NF10AA0200M-- | ICL 20 OHM 20% 3.1A 9.9MM | NF10AA0200M--.pdf | |
| P6KE27HE3/54 | TVS DIODE 21.8VWM 39.1VC DO204AC | P6KE27HE3/54.pdf | |
| RCA18DTKN | CONN EDGECARD 36POS DIP .125 SLD | RCA18DTKN.pdf | |
| 7W-30.000MBA-T | 30MHz CMOS XO (Standard) Oscillator Surface Mount 3.3V 20mA Enable/Disable | 7W-30.000MBA-T.pdf | |
| SIT1602AC-22-33S-33.000000E | Oscillator | SIT1602AC-22-33S-33.000000E.pdf | |
| 1N4004GPEHE3/54 | Diode Standard 400V 1A Through Hole DO-204AL (DO-41) | 1N4004GPEHE3/54.pdf | |
| SN75LP196DWG4 | 5/3 Transceiver Full RS232 20-SOIC | SN75LP196DWG4.pdf | |
| TLV2362IPSRG4 | General Purpose Amplifier 2 Circuit 8-SO | TLV2362IPSRG4.pdf | |
| QSDW035A0B41Z | CONVERTER DC/DC 12V 35A | QSDW035A0B41Z.pdf | |
| DH-37-CV1B | 37 Position Two Piece Backshell and Cover Connector Black 180° Shielded | DH-37-CV1B.pdf | |
| FX10A-140P/14-SV(91) | 140 Position Connector Header, Outer Shroud Contacts Surface Mount Gold | FX10A-140P/14-SV(91).pdf | |
| 0643192211 | 24 Position Rectangular Housing Connector Receptacle Black | 0643192211.pdf | |
| RN55C2874FRE6 | RES 2.87M OHM 1/8W 1% AXIAL | RN55C2874FRE6.pdf |