| Manufacturer Part Number: | ERA-6YEB563V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 19010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 56K OHM 0.1% 1/8W 0805 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-6YEB563V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-6YEB563V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors | |
| PCN Other | ERA3Y/3E, 6Y/6E NRND 5/Apr/2015 | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | ERA-6Y Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-6Y | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Not For New Designs | |
| Resistance (Ohms) | 56k | |
| Tolerance | ±0.1% | |
| Power (Watts) | 0.125W, 1/8W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | - | |
| Temperature Coefficient | ±25ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0805 | |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | |
| Height | 0.024" (0.60mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-6YEB563V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-6YEB563V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-6YEB563V is new and unused, you can buy ERA-6YEB563V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-6YEB563V.
| 36DX881F350BC2A | 880µF 350V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 1000 Hrs @ 85°C | 36DX881F350BC2A.pdf | |
| CDR01BX331BMZPAT | 330pF 100V Ceramic Capacitor BX 0805 (2012 Metric) 0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm) | CDR01BX331BMZPAT.pdf | |
| IUGN66-1-72-25.0 | CIR BRKR MAG-HYDR 25A TOGGLE | IUGN66-1-72-25.0.pdf | |
| 0LKS030.S | FUSE LINK 30A 600VAC NON STD | 0LKS030.S.pdf | |
| RCB40DYRQ | CONN CARD EXTEND .050" 40POS | RCB40DYRQ.pdf | |
| LTC4313CMS8-2#PBF | Buffer, Accelerator 1 Channel 400kHz 8-MSOP | LTC4313CMS8-2#PBF.pdf | |
| LTC3880EUJ-1#PBF | Buck Regulator Positive Output Step-Down I²C, PMBus DC-DC Controller IC 40-QFN (6x6) | LTC3880EUJ-1#PBF.pdf | |
| 5913001002HF | LED Circuit Board Indicator Single Green, Red 2V Surface Mount, Right Angle | 5913001002HF.pdf | |
| V72A36C400BN | CONVERTER MOD DC/DC 36V 400W | V72A36C400BN.pdf | |
| 10-574074-05S | PT06E14-5S-470 | 10-574074-05S.pdf | |
| 644470-6 | 6 Position Rectangular Receptacle Connector IDC Tin-Lead 20 AWG | 644470-6.pdf | |
| 1440500000 | 4 Positions Header, Shrouded Connector 0.197" (5.00mm) Through Hole Tin | 1440500000.pdf | |
| DF14A-20P-1.25H(20) | 20 Positions Header, Shrouded Connector 0.049" (1.25mm) Surface Mount, Right Angle Tin | DF14A-20P-1.25H(20).pdf | |
| OSTV7170251 | 17 Position Terminal Block Header, Female Sockets 0.300" (7.62mm) 90°, Right Angle Through Hole | OSTV7170251.pdf | |
| D55342E07B240ARTP | RES SMD 240 OHM 0.1% 1/4W 1206 | D55342E07B240ARTP.pdf |