| Manufacturer Part Number: | ERA-6YEB561V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 19010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 560 OHM 0.1% 1/8W 0805 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-6YEB561V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-6YEB561V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors | |
| PCN Other | ERA3Y/3E, 6Y/6E NRND 5/Apr/2015 | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | ERA-6Y Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-6Y | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Not For New Designs | |
| Resistance (Ohms) | 560 | |
| Tolerance | ±0.1% | |
| Power (Watts) | 0.125W, 1/8W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | - | |
| Temperature Coefficient | ±25ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0805 | |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | |
| Height | 0.024" (0.60mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-6YEB561V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-6YEB561V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-6YEB561V is new and unused, you can buy ERA-6YEB561V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-6YEB561V.
| MKP383410063JC02Z0 | 0.1µF Film Capacitor 220V 630V Polypropylene (PP), Metallized Radial 0.689" L x 0.335" W (17.50mm x 8.50mm) | MKP383410063JC02Z0.pdf | |
| DSC1001DE1-074.2500 | 74.25MHz CMOS MEMS (Silicon) Oscillator Surface Mount 1.8 V ~ 3.3 V 8.7mA Standby (Power Down) | DSC1001DE1-074.2500.pdf | |
| AUIRF1010EZS | MOSFET N-CH 60V 75A D2PAK | AUIRF1010EZS.pdf | |
| FSA8039AUMSX | IC AUDIO JACK DETECTOR/SW 10UMLP | FSA8039AUMSX.pdf | |
| 8N4SV76EC-0095CDI8 | VCXO IC 100MHz 6-CLCC | 8N4SV76EC-0095CDI8.pdf | |
| ST72F361AR6T3 | ST7 ST7 Microcontroller IC 8-Bit 8MHz 32KB (32K x 8) FLASH | ST72F361AR6T3.pdf | |
| SSM2518CPZ | Amplifier IC 2-Channel (Stereo) Class D 20-LFCSP-WQ (4x4) | SSM2518CPZ.pdf | |
| MAX410BCSA+T | General Purpose Amplifier 1 Circuit 8-SOIC | MAX410BCSA+T.pdf | |
| LTC2051HVIMS10#TRPBF | Chopper (Zero-Drift) Amplifier 2 Circuit Rail-to-Rail 10-MSOP | LTC2051HVIMS10#TRPBF.pdf | |
| RMCF0402FT205R | RES SMD 205 OHM 1% 1/16W 0402 | RMCF0402FT205R.pdf | |
| MCR18EZPF3161 | RES SMD 3.16K OHM 1% 1/4W 1206 | MCR18EZPF3161.pdf | |
| GTC06AF32-22PW-A24 | GT 54C 54#16 PIN PLUG | GTC06AF32-22PW-A24.pdf | |
| CMF551K8200FHEB | RES 1.82K OHM 1/2W 1% AXIAL | CMF551K8200FHEB.pdf | |
| RR03J11RTB | RES 11.0 OHM 3W 5% AXIAL | RR03J11RTB.pdf |