| Manufacturer Part Number: | ERA-6YEB473V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 47K OHM 0.1% 1/8W 0805 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-6YEB473V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-6YEB473V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors | |
| PCN Other | ERA3Y/3E, 6Y/6E NRND 5/Apr/2015 | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | ERA-6Y Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-6Y | |
| Packaging | Cut Tape (CT) | |
| Part Status | Not For New Designs | |
| Resistance (Ohms) | 47k | |
| Tolerance | ±0.1% | |
| Power (Watts) | 0.125W, 1/8W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | - | |
| Temperature Coefficient | ±25ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0805 | |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | |
| Height | 0.024" (0.60mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-6YEB473V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-6YEB473V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-6YEB473V is new and unused, you can buy ERA-6YEB473V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-6YEB473V.
| GRM31BR73A152KW01L | 1500pF 1000V (1kV) Ceramic Capacitor X7R 1206 (3216 Metric) 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | GRM31BR73A152KW01L.pdf | |
| K332M15X7RK5UH5 | 3300pF 200V Ceramic Capacitor X7R Radial 0.157" L x 0.098" W (4.00mm x 2.50mm) | K332M15X7RK5UH5.pdf | |
| 8Z27070012 | 27MHz ±10ppm Crystal 10pF -20°C ~ 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) | 8Z27070012.pdf | |
| 416F40022IDT | 40MHz ±20ppm Crystal 18pF 100 Ohm -40°C ~ 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) | 416F40022IDT.pdf | |
| SIT9001AI-23-33E5-68.00000T | OSC XO 3.3V 68MHZ OE -1.0% | SIT9001AI-23-33E5-68.00000T.pdf | |
| 8N4DV85AC-0099CDI8 | VCXO IC 187.5MHz, 250MHz 6-CLCC | 8N4DV85AC-0099CDI8.pdf | |
| LM393ADT | Comparator General Purpose CMOS, DTL, ECL, MOS, Open-Collector, TTL 8-SO | LM393ADT.pdf | |
| MV5022A | Red LED Indication - Discrete 1.65V Radial | MV5022A.pdf | |
| VE-B1D-MV-S | CONVERTER MOD DC/DC 85V 150W | VE-B1D-MV-S.pdf | |
| MI-22W-MX-F1 | CONVERT DC/DC 28VIN 5.5VOUT 75W | MI-22W-MX-F1.pdf | |
| CR0402-FX-2322GLF | RES SMD 23.2K OHM 1% 1/16W 0402 | CR0402-FX-2322GLF.pdf | |
| DDU50SBFA176 | 50 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Connector, Free Hanging (In-Line); Panel Mount Crimp | DDU50SBFA176.pdf | |
| RNC55H1582FRRE6 | RES 15.8K OHM 1/8W 1% AXIAL | RNC55H1582FRRE6.pdf |