| Manufacturer Part Number: | ERA-6YEB471V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 14010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 470 OHM 0.1% 1/8W 0805 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-6YEB471V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-6YEB471V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors | |
| PCN Other | ERA3Y/3E, 6Y/6E NRND 5/Apr/2015 | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-6Y | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Not For New Designs | |
| Resistance (Ohms) | 470 | |
| Tolerance | ±0.1% | |
| Power (Watts) | 0.125W, 1/8W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | - | |
| Temperature Coefficient | ±25ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0805 | |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | |
| Height | 0.024" (0.60mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-6YEB471V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-6YEB471V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-6YEB471V is new and unused, you can buy ERA-6YEB471V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-6YEB471V.
| ECJ-2VC2A680J | 68pF 100V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0805 (2012 Metric) 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | ECJ-2VC2A680J.pdf | |
| BFC237590488 | 160pF Film Capacitor 600V 2000V (2kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial 0.728" L x 0.217" W (18.50mm x 5.50mm) | BFC237590488.pdf | |
| 5ST 63-R | FUSE GLASS 63MA 250VAC 5X20MM | 5ST 63-R.pdf | |
| VI-2WJ-EY-F4 | CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W | VI-2WJ-EY-F4.pdf | |
| ABC25DSMN-S288 | CONN EDGECARD 50POS .100" | ABC25DSMN-S288.pdf | |
| 21592812405 | Circular Connector | 21592812405.pdf | |
| 56-721-013-LI | EMI FILTER | 56-721-013-LI.pdf | |
| DAM3X3P0L4A191K87 | 3 (Coax) Position D-Sub, Combo Plug, Male Pins Connector, Panel Mount, Through Hole Solder | DAM3X3P0L4A191K87.pdf | |
| 89891-326LF | 52 Position Receptacle, Bottom or Top Entry Connector Gold 0.100" (2.54mm) Through Hole | 89891-326LF.pdf | |
| 75691-014 | CONN SOCKET 22-26AWG CRIMP GOLD | 75691-014.pdf | |
| 102557-3 | 26 Positions Header, Shrouded Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Gold | 102557-3.pdf | |
| 811-S1-006-10-017101 | 6 Position Spring Piston Connector Through Hole | 811-S1-006-10-017101.pdf |