| Manufacturer Part Number: | ERA-6YEB393V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 14010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 39K OHM 0.1% 1/8W 0805 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-6YEB393V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-6YEB393V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors | |
| PCN Other | ERA3Y/3E, 6Y/6E NRND 5/Apr/2015 | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | ERA-6Y Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-6Y | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Not For New Designs | |
| Resistance (Ohms) | 39k | |
| Tolerance | ±0.1% | |
| Power (Watts) | 0.125W, 1/8W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | - | |
| Temperature Coefficient | ±25ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0805 | |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | |
| Height | 0.024" (0.60mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-6YEB393V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-6YEB393V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-6YEB393V is new and unused, you can buy ERA-6YEB393V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-6YEB393V.
| 35YXA22MTA5X11 | 22µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | 35YXA22MTA5X11.pdf | |
| CBR06C130J5GAC | 13pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0603 (1608 Metric) 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | CBR06C130J5GAC.pdf | |
| ECC12DSXI | CONN EDGECARD 24POS .100" | ECC12DSXI.pdf | |
| ZVN4206ASTOB | MOSFET N-CH 60V 0.6A TO92-3 | ZVN4206ASTOB.pdf | |
| PSA15R-480PV-R-CNR3 | 48V 15W AC/DC External Wall Mount Adapter Multi-Blade (Sold Separately) Input | PSA15R-480PV-R-CNR3.pdf | |
| HFBR-0573 | HFBR-5601, HFBR-5602, HFCT-5611, HFCT-5612 - Interface, Ethernet Evaluation Board | HFBR-0573.pdf | |
| RC1206FR-07976KL | RES SMD 976K OHM 1% 1/4W 1206 | RC1206FR-07976KL.pdf | |
| MCR10ERTJ185 | RES SMD 1.8M OHM 5% 1/8W 0805 | MCR10ERTJ185.pdf | |
| RT0603DRD0716K9L | RES SMD 16.9KOHM 0.5% 1/10W 0603 | RT0603DRD0716K9L.pdf | |
| ECC55DPNN | CONN EDGECARD 110POS .100" | ECC55DPNN.pdf | |
| KJA7T25W37SA | 37 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Crimp Gold | KJA7T25W37SA.pdf | |
| 0705550013 | 14 Positions Header, Shrouded Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole, Right Angle Tin | 0705550013.pdf | |
| 929805-01-16-EU | 16 Positions Header, Unshrouded, Breakaway Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Gold | 929805-01-16-EU.pdf |