| Manufacturer Part Number: | ERA-6YEB392V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 16150 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 3.9K OHM 0.1% 1/8W 0805 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-6YEB392V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-6YEB392V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors | |
| PCN Other | ERA3Y/3E, 6Y/6E NRND 5/Apr/2015 | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | ERA-6Y Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-6Y | |
| Packaging | Digi-Reel® | |
| Part Status | Not For New Designs | |
| Resistance (Ohms) | 3.9k | |
| Tolerance | ±0.1% | |
| Power (Watts) | 0.125W, 1/8W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | - | |
| Temperature Coefficient | ±25ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0805 | |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | |
| Height | 0.024" (0.60mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-6YEB392V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-6YEB392V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-6YEB392V is new and unused, you can buy ERA-6YEB392V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-6YEB392V.
| EEV-HA0J101P | 100µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 1000 Hrs @ 105°C | EEV-HA0J101P.pdf | |
| LFCL0750ZC1 | FUSE CARTRIDGE 600VAC NON STD | LFCL0750ZC1.pdf | |
| 416F270X3ASR | 27MHz ±15ppm Crystal Series 200 Ohm -10°C ~ 60°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) | 416F270X3ASR.pdf | |
| A3PE3000-2FG484 | IC FPGA 341 I/O 484FBGA | A3PE3000-2FG484.pdf | |
| SN74F153DG4 | Multiplexer 2 x 4:1 16-SOIC | SN74F153DG4.pdf | |
| LT1082CQ#TRPBF | Buck, Boost, Flyback, Forward Converter Switching Regulator IC Positive or Negative, Isolation Capable Adjustable 1.244V 1 Output 1.07A (Switch) TO-263-6, D²Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA | LT1082CQ#TRPBF.pdf | |
| VI-B1Z-IU-F1 | CONVERTER MOD DC/DC 2V 80W | VI-B1Z-IU-F1.pdf | |
| RER65FR392RCSL | RES CHAS MNT 0.392 OHM 1% 10W | RER65FR392RCSL.pdf | |
| MS3472W12-8SL/C | 8 Position Circular Connector Receptacle for Female Contacts Panel Mount, Flange | MS3472W12-8SL/C.pdf | |
| 800-10-025-62-001000 | 25 Positions Header, Unshrouded Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Gold | 800-10-025-62-001000.pdf | |
| YK50618130J0G | 18 Circuit 0.374" (9.50mm) Barrier Block Connector, Screws with Captive Plate | YK50618130J0G.pdf | |
| AC1210FR-0764K9L | RES SMD 64.9K OHM 1% 1/2W 1210 | AC1210FR-0764K9L.pdf | |
| RC12JB3K90 | RES 3.9K OHM 1/2W 5% AXIAL | RC12JB3K90.pdf |